KYJEV, BRATISLAVA. Ak nie je možné ukončiť vojnu na Ukrajine, musíme sa posunúť ďalej, povedal v piatok americký minister zahraničných vecí Marco Rubio. Ukončenie rokovaní o prímerí medzi Ruskom, Ukrajinou a Spojenými štátmi bolo podľa neho „otázkou dní“.
V stredu už Rubio zrušil plánované mierové rokovania s predstaviteľmi Ukrajiny, Európskej únie a Veľkej Británie v Londýne.
Britské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že rokovania na najvyššej úrovni sa neuskutočnia, no za zatvorenými dverami budú s Britmi diskutovať napríklad ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha, minister obrany Rusten Umerov či šéf štábu prezidenta Zelenského Andrij Jermak.
Dôvodom posunutia rokovaní je aj najnovší mierový plán, ktorý údajne Ukrajine poslal americký prezident Donald Trump. Ten by podľa spravodajského serveru Axios, ktorý detaily zverejnil, znamenal v podstate uznanie ruskej okupácie.
„V návrhu sa veľmi jasne uvádza, aké konkrétne výhody získa Rusko, ale len vágne a všeobecne sa hovorí o tom, čo získa Ukrajina,“ okomentoval pre Axios návrh zdroj z ukrajinskej vlády.
Ukrajinská vicepremiérka Julija Svyrydenko tvrdí, že Ukrajina nemôže pristúpiť na návrh, ktorý umožní Rusku preskupiť vojská a znovu zaútočiť. "Sme pripravení rokovať, no nie vzdať sa," povedala podľa Kyiv Independent.
Čo sa v Trumpovom návrhu píše a aký ústupok spravil Putin?
V článku sa dočítate:
- ako má vyzerať frontová línia,
- aké časti Ukrajiny Rusko bude okupovať,
- čo bude s budúcnosťou Krymu,
- či má Ukrajina šancu na členstvo v NATO,
- čo hovorí Trump o európskych vojskách na Ukrajine.
1. Zmrazenie línie a výmena území
Denník Financial Times v utorok informoval o tom, že ruský prezident Vladimir Putin je ochotný pristúpiť k zmrazeniu súčasnej frontovej línie výmenou za zastavenie útokov. Návrh dostal od Putina Trumpov osobitý vyslanec Steve Witkoff na stretnutí v Petrohrade pred dvoma týždňami.
Ide o prvý náznak, že „Rusko by mohlo ustúpiť od svojich maximalistických požiadavok na ukončenie invázie,“ píše denník. Doterajšie požiadavky totiž zahŕňali obsadenie a uznanie štyroch ukrajinských oblastí a Krymu za ruské, aj keď Rusi kontrolujú len časť z nich.
Americký viceprezident J. D. Vance v stredu povedal, že súčasťou „veľmi jasného návrhu“ je nakreslenie jasnej línie a že obe strany – Ukrajina aj Rusko – sa budú musieť vzdať niektorých území. Tento krok je nevýhodný pre Kyjev – okrem toho, že Rusi už dnes okupujú 20 percent ukrajinského územia, ukrajinské vojská sa nedávno stiahli z ruskej Kurskej oblasti, kde kontrolovali asi 30 obcí.
Vance tvrdí, že obe strany musia „zložiť zbrane, zmraziť tento problém a začať budovať lepšie Rusko a lepšiu Ukrajinu“.
Zdroj denníka Guardian oboznámený s dianím v Kremli, ktorý potvrdil Putinovu ochotu zmraziť súčasnú frontovú líniu, však upozorňuje, že je nejasné, čo všetko bude Kremeľ požadovať. Ústupok v otázke územia môže byť taktikou, aby Trump prijal ďalšie ruské podmienky – napríklad ukončenie západnej vojenskej pomoci pre Kyjev.
2. Uznanie Krymu aj okupovaných území
V Trumpovom návrhu Spojené štáty ustupujú Rusku najmä v jednej zásadnej otázke – de iure uznaní ruskej kontroly nad polostrovom Krym. Oblasť, ktorú v roku 2014 Rusko anektovalo po invázii maskovaných špeciálnych jednotiek, dnes za ruskú uznáva len pár ruských spojencov – napríklad Afganistan, Sýria, Sudán, Venezuela, Kuba či Bolívia.
Zelenskyj síce odmietol, že by takýto návrh bol na stole, no zopakoval, že Ukrajina „nemôže legálne uznať okupáciu Krymu“, pretože jej to zakazuje ústava.
Súčasťou návrhu je aj „de-facto uznanie“ ruskej okupácie v Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Rusi pôvodne požadovali uznanie celých štyroch oblastí, aj keď podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) majú plnú kontrolu len nad Luhanskou oblasťou (99 %) a ovládajú 66 percent Doneckej a 73 percent Záporožskej aj Chersonskej oblasti.