PAHALGAM, BRATISLAVA. Uprostred lúky na vrcholku svahu vypukol chaos, počas ktorého sa plačúci a kričiaci ľudia rozutekali všetkými smermi do okolitých lesov.
Utorňajšia streľba v Kašmíre je najhorším regionálnym útokom namiereným proti civilistom v posledných rokoch. Podľa televízie BBC je útok nezvyčajný predovšetkým preto, lebo za posledné dve desaťročia konfliktu sa turisti na mieste stávali terčom separatistov iba zriedka.
K útoku, pri ktorom zahynulo 26 ľudí, došlo v blízkosti obľúbeného turistického mesta Pahalgam, ktoré je často označované ako miestne Švajčiarsko. Podľa úradov je 17 ľudí zranených.
Mesto je v nepokojnom himalájskom regióne hlavnou turistickou destináciou vďaka svojim horským lúkam, zasneženým svahom a borovicovým lesom, vysvetľuje denník The Independent s tým, že na konkrétne miesto útoku, ktoré sa nachádza v okolitej prírode Pahalgamu, je možné ísť iba pešo alebo na koňoch.
A práve náročný terén významne skomplikoval indickej armáde situáciu, keďže nedokázala proti strelcom pohotovo zasiahnuť. Na rôznych záberoch zo sociálnych sietí možno pozorovať, ako bezpečnostné zložky za teroristami utekajú.
Indický premiér Naréndra Módí, ktorý po útoku následne prerušil svoju cestu do Saudskej Arábie, uviedol, že páchateľov postaví pred súd. „Naše odhodlanie bojovať proti terorizmu je neoblomné,“ uviedol Módí na sociálnej sieti. K zodpovednosti za útok sa doteraz neprihlásila žiadna skupina.
V článku sa dočítate:
- aké konflikty sa v Kašmíre odohrali za niekoľko posledných desaťročí,
- prečo separatisti útočia na turistov,
- čo má s útokom Vanceova návšteva Indie,
- že separatisti útočili aj počas Clintonovej návštevy Indie.
Britské rozdelenie subkontinentu
O himalájsky región vedú spor najmä India a Pakistan, pričom obe krajiny majú vo svojom arzenáli aj jadrové zbrane, čo konflikt pravidelne vyostruje.
Štáty medzi sebou o územie v minulosti viedli hneď niekoľko vojen. Spor vznikol takmer okamžite po tom, ako Veľká Británia v roku 1947 subkontinent rozdelila. V oblasti však cítiť aj vplyv Číny, ktorá si tiež robí nárok na časť himalájskeho regiónu.
Od 90. rokov 20. storočia si ozbrojené separatistické povstanie proti indickej nadvláde v regióne vyžiadalo niekoľko desiatok tisíc obetí vrátane civilistov a vojakov.
V kašmírskom regióne žijú prevažne moslimovia a hoci už niekoľko dekád prebiehajú nepokoje, tak násilie v posledných rokoch ustupuje. K poslednému útoku na civilistov došlo v júni 2024, keď militanti pri paľbe na autobus s hinduistami zabili deväť ľudí a 33 zranili.

Za rozsiahle útoky na civilistov sa však považujú predovšetkým zločiny z obdobia medzi rokmi 2000 až 2003, keď separatisti každého pol roka pri rozličných príležitostiach zavraždili niekoľko desiatok ľudí, spresňuje televízia al-Džazíra.
V prípade vojenských cieľov zase vyvolal vážnu krízu v roku 2019 samovražedný bombový útok, ktorý zabil 46 indických vojakov a podnietil indické nálety na ciele v Pakistane.
India obviňuje pakistanskú vládu z podnecovania násilia v regióne, pričom Islamabad obvinenie popiera s tvrdením, že Kašmírčania odpor vnímajú ako legitímny boj za slobodu.
Pakistanská vláda medzičasom uviedla, že je „znepokojená“ stratou životov turistov a vyjadrila sústrasť príbuzným obetí a zaželala zraneným ľuďom skoré uzdravenie.
Podľa úradov je niekoľko postrelených turistov v kritickom stave. Oblasť je ohraničená, pričom prebieha pátracia operácia indickej armády po teroristoch.
Na poznávacom výlete
V súčasnosti Kašmír spravuje predovšetkým India. Na mieste zároveň pôsobí približne 500-tisíc indických vojakov, pričom Módí tvrdí, že sa násilie znížilo, odkedy v roku 2019 zrušil poloautonómiu himalájskeho regiónu a zaviedol rozsiahle bezpečnostné opatrenia.
Odvtedy indická armáda v regióne udržiava poriadok drastickým spôsobom, pretože na mieste obmedzuje disent a slobodu slova.
Pahalgam je v každom prípade obľúbenou turistickou destináciou na domácej aj zahraničnej úrovni, pričom v posledných rokoch sa indická vláda pokúsila zvýšiť podporu cestovného ruchu v regióne. Miesto, ktoré priťahuje tisíce pútnikov, zároveň leží na hlavnej trase každoročnej hinduistickej púte Amarnath Yatra a slúži ako jeden z najväčších základných táborov. Púť sa v roku 2025 začne 3. júla a skončí sa 9. augusta.
Podľa oficiálnych údajov navštívilo Kašmír v roku 2024 približne 3,5 milióna turistov, uvádza BBC.
Očakáva sa, že Módí čoskoro otvorí železničnú trať do Kašmírskeho údolia v hodnote niekoľkých miliárd eur, čo podľa indickej vlády dodatočne pomôže rozvoju v regióne. Momentálne sa podľa The Independent obyvatelia obávajú, že cestovný ruch, v ktorom pracujú tisíce ľudí, útok negatívne ovplyvní.
Pri útoku zahynul aj Atul Mone, priateľ Maheša Surseho. „Bol pre mňa ako brat,“ hovorí pre BBC Surse, ktorý Monea poznal 25 rokov.
Surse so svojou rodinou tiež plánoval výlet do Kašmíru, ale svoju rezerváciu nakoniec zrušil. „Sme veľmi šokovaní,“ hovorí Surseho manželka Vanita. „Dokiaľ [indická] vláda nezabezpečí bezpečnosť turistov, ľudia by tam vôbec nemali chodiť.“

Útok medzičasom odsúdilo niekoľko svetových lídrov vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa, šéfky Európskej únie Ursuly von der Leyenovej a ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Správy z Kašmíru sú hlboko znepokojujúce. USA stoja pevne s Indiou v boji proti terorizmu,“ uviedol Trump na sociálnej sieti.
Podľa von der Leyenovej zase udalosť stelesňuje „ohavný“ teroristický útok, zatiaľ čo Putin vyjadril príbuzným obetí úprimnú sústrasť.
The Independent zároveň upozorňuje, že útok nastal deň po stretnutí Módího a amerického viceprezidenta J. D. Vancea v Naí Díllí. Vance je momentálne na poznávacom výlete Indie.
„Počas posledných dní sme boli obklopení krásou Indie a jej ľudí. Naše myšlienky a modlitby sú s nimi počas toho, ako smútia nad týmto strašným útokom,“ uviedol Vance.
Militanti už v minulosti plánovali útoky tak, aby sa zhodovali s návštevami významných politických osobností. Medzi jeden z najznámejších útokov patrí zabitie 35 civilistov v Kašmíre v roku 2000, ktorý sa stal v predvečer štátnej návštevy Indie bývalým americkým prezidentom Billom Clintonom.