BERLÍN. Ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska a Británie v stredu spoločne vyzvali Izrael, aby dodržiaval medzinárodné právo a umožnil nerušený prísun humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, píše agentúra Reuters.
„Humanitárna pomoc sa nikdy nesmie používať ako politický nástroj a palestínske územie sa nesmie zmenšovať ani podrobovať žiadnym demografickým zmenám,“ uviedli ministri týchto krajín v spoločnom vyhlásení. Zároveň naliehali na obe strany konfliktu v Gaze, aby sa vrátili k prímeriu a palestínske militantné hnutie Hamas vyzvali, aby okamžite prepustil zvyšných rukojemníkov.
Pokračuje v útokoch
Izrael obnovil 18. marca - po takmer dvoch mesiacoch prímeria - ofenzívu v Pásme Gazy. Už predtým zastavil prísun humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy a prerušil aj dodávky elektriny. Zároveň deklaroval, že v útokoch bude pokračovať, dokým Hamas neprepustí zvyšných rukojemníkov.
Len v stredu si izraelské útoky vyžiadali najmenej 17 obetí. Tamojší úrad civilnej obrany uviedol, že jeho pracovníci našli 11 ohorených tiel v budove bývalej školy, v ktorej sa ukrývali vysídlení Palestínčania.
Hovorca palestínskeho úradu Mahmúd Bassal, že od úsvitu zahynulo pri izraelských útokoch 17 ľudí, z toho 11 osôb vrátane žien a detí zomrelo pri nálete na budovu školy v meste Gaza.
„V škole boli ubytovaní vysídlení ľudia. Bombový útok vyvolal mohutný požiar a odvtedy sa našlo niekoľko obhorených tiel,“ povedal Bassal.
Od začiatku vojny v Pásme Gazy sa desaťtisíce vysídlených Palestínčanov ukryli v školách, aby unikli pred násilnosťami. Počas 18 mesiacov trvajúcej vojny však izraelská armáda zasiahla množstvo škôl, pričom tvrdila, že cieľom boli militanti hnutia Hamas ukrývajúci sa medzi civilistami.
Núdzové volania
Bassal dodal, že úrad dostal núdzové volania z viacerých oblastí palestínskej enklávy. „Chýbajú nám potrebné nástroje a vybavenie na účinné záchranné operácie alebo vyzdvihnutie tiel mučeníkov,“ vyhlásil.
Izraelská armáda v utorok oznámila, že sa zamerala na približne 40 „technických vozidiel“ údajne používaných na „teroristické účely“.
Podľa Bassala nálety zničili buldozéry a ďalšie zariadenia potrebné na „odstraňovanie trosiek a vyzdvihovanie tiel mučeníkov spod trosiek“, ako aj na „záchranu životov, vyťahovanie ľudí spod trosiek“.
Obete hlásili aj z ďalších častí tejto palestínskej enklávy. Pri leteckom údere na dom v oblasti Džabálíja zahynulo dieťa. K podobnému útoku došlo aj v meste Chán Júnis. Ďalší štyria ľudia zahynuli pri izraelskom ostreľovaní domov v Gaze. Niekoľko ďalších zostalo uväznených pod troskami, konštatoval Bassal.
Izraelská armáda sa k najnovším útokom dosiaľ nevyjadrila. Od začiatku vojny v Pásme Gazy podľa Hamasom kontrolovaného ministerstva zdravotníctva zahynulo najmenej 51 266 ľudí.