RÍM. Do baziliky svätého Petra sa prišlo do dnešného večera rozlúčiť s pápežom Františkom takmer 20-tisíc ľudí. Podľa agentúry AFP to uviedol Vatikán.
Podľa médií však na námestí pred bazilikou čakajú ďalšie tisíce ľudí. Vatikán tak zvažuje predĺženie otváracej doby baziliky, kde je vystavená rakva s pápežom, ktorý zomrel v pondelok.
Baziliku zrejme nechajú otvorenú aj po polnoci
Do baziliky podľa Vatikánu prišlo za skoro deväť hodín od vystavenia pozostatkov 19 400 ľudí. Agentúra ANSA s odvolaním sa na neoficiálny odhad usporiadateľov okolo 18.30 h uviedla, že pred bazilikou čaká okolo 100-tisíc ľudí. Podľa Vatikánu samotnému prevozu rakvy z Domu svätej Marty do baziliky prihliadalo takmer 20-tisíc ľudí.
Vatikán uviedol, že nevylučuje, že ponechá baziliku otvorenú aj po polnoci, ak bude veľký záujem veriacich o rozlúčku s Františkom. Podľa skorších informácií by mal chrám dnes a vo štvrtok zatvoriť o polnoci.
V piatok by potom rozlúčka mala skončiť už o 19.00 h. O hodinu neskôr sa potom uskutoční slávnostné uzavretie rakvy pred sobotňajším pohrebom.
Odhaduje sa, že do baziliky svätého Petra by sa mohlo prísť rozlúčiť s pápežom niekoľko stoviek tisíc ľudí. Okolo 200-tisíc smútiacich pútnikov by mohlo byť vo Vatikáne a Ríme v sobotu, keď sa bude od 10.00 h konať pohreb.
Odhady sú tak zatiaľ nižšie ako pri pohrebe Jána Pavla II., ktorý v apríli roku 2005 rovnako ako František zomrel v úrade. Vtedy sa podľa odhadov prišlo do Ríma rozlúčiť niekoľko miliónov ľudí, veľká časť z nich z Poľska.
Odslúžil krátku ceremóniu
Bazilika svätého Petra vo Vatikáne sa krátko pred 11.00 h otvorila verejnosti, ktorá sa tam do piatku môže rozlúčiť s pápežom Františkom.
Otvorená rakva s jeho pozostatkami je vystavená pred hlavným oltárom, kam bola ráno premiestnená z kaplnky Domu svätej Marty. Prvý juhoamerický pápež zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.
Procesia vedená kardinálmi a desiatkami ďalších duchovných sa v sprievode švajčiarskej gardy a za zvukov vatikánskych zvonov vydala na krátku pešiu cestu z Domu sv. Marty do svätopeterskej baziliky vydala po 9.00 h.
V Dome sv. Marty, kde pápež žil aj zomrel, predtým kardinál Kevin Farrell odslúžil krátku ceremóniu.
"Drahí bratia a sestry, s hlbokým zármutkom teraz sprevádzame telesné pozostatky nášho pápeža Františka do vatikánskej baziliky," poznamenal na jej začiatku duchovný, ktorý do zvolenia nového pápeža vedie vatikánsku administratívu.
Na Námestie sv. Petra sa jednoduchá drevená rakva dostala pred 9.30 h a zhromaždenie ju privítalo miernym potleskom. Výrazne silnejší bol potom potlesk, keď sa pozostatky Františka blížili vchodu do baziliky.
Viacero z niekoľko tisíc prizerajúcich sa, ktorí sa na námestí pred bazilikou zhromažďovali od skorého rána, si smútočnú procesii natáčali na mobilné telefóny.
"Je ako člen rodiny. Niekto, kto nám veľmi prirástol k srdcu, niekto, kto urobil cirkev veľmi prístupnou pre všetkých a inkluzívnou pre všetkých," povedala agentúre Reuters Britka Rachel Mckayová, ktorá sa s pápežom prišla rozlúčiť na svätopeterské námestie, kde sa František ešte cez veľkonočnú nedeľu nečakane stretol s veriacimi.
Obrad pečatenia rakvy a pohrebná omša
V piatok o 20.00 h sa bude v Bazilike sv. Petra konať obrad pečatenia rakvy pápeža Františka. Predsedať mu bude pápežský camerlengo, kardinál Kevin Farrell, ktorý po Františkovej smrti prevzal vedenie katolíckej cirkvi, informoval v stredu web Vatican News s odvolaním sa na správy tlačovej kancelárie Svätej stolice.
Pohrebná omša sa bude celebrovať v sobotu 26. apríla o 10.00 h na priestranstve pred Bazilikou sv. Petra, a to podľa predpisov Rímskeho pohrebného poriadku pre pápeža (Ordo Exsequiarum Romani Pontificis).
Oznámil to Úrad pre liturgické slávenia, ktorý informoval, že pohrebnej liturgii bude predsedať kardinál Giovanni Battista Re, ktorý je dekanom kolégia kardinálov.
Po skončení eucharistického slávenia budú nasledovať záverečné obrady Ultima commendatio a Valedictio.
Následne bude rakva s telom zosnulého pápeža prenesená do Baziliky sv. Petra a odtiaľ do Baziliky Santa Maria Maggiore, kde si zosnulý pápež želal byť pochovaný.
Účasť na sobotňajšom pohrebe už avizovali viacerí predstavitelia štátov a vlád.
František ešte za života zjednodušil pohrebné obrady, čím sa vzdal niektorých tradičných prvkov, ako je napríklad trojitá rakva či pápežský katafalk.

Po pohrebe budú nasledovať deväťdňové pohrebné omše (novendiali), po ktorých kardináli začnú proces výberu nového pápeža.
Konkláve sa podľa pravidiel musí začať do 20 dní od smrti pontifika – najneskôr 10. mája. Právo voliť a byť volení majú všetci kardináli mladší než 80 rokov. Dvaja už medzičasom informovali, že sa zo zdravotných dôvodov a konkláve nezúčastnia.
Počet účastníkov konkláve sa tým znížil na 133. Ich absencia tiež znamená, že potrebná dvojtretinová väčšina na zvolenie nového pápeža sa znižuje z 90 na 89 hlasov.