RÍM, BRATISLAVA. Mnohí ľudia považovali pápeža Františka pre jeho podporu slabších za progresívneho predstaviteľa cirkvi. Zostáva takým aj po smrti.
V súlade s jeho závetom totiž súčasťou poslednej rozlúčky nebudú viaceré honosné tradície. Pápež išiel proti zvyku aj pri výbere miesta vlastného posledného odpočinku.
Františkov pohreb sa uskutoční na nádvorí Baziliky svätého Petra vo Vatikáne v sobotu 26. apríla o desiatej ráno. Pohreb odslúži predseda Kardinálskeho kolégia kardinál Giovanni Battista Re.
Pápežovo telo bude ešte predtým vystavené v bazilike, kde sa s ním môže prísť rozlúčiť verejnosť. Vatikán potvrdil, že pápežovu rakvu tam premiestnia v stredu ráno. Otvorená zostane až do noci pred jeho pohrebom.
V článku sa dočítate:
- ktoré tradície pápež odmietol,
- akú rakvu bude mať,
- kde ho pochovajú,
- kto sa zúčastní na jeho pohrebe.
Skromná rakva
Tak, ako je zvykom, aj telo pápeža Františka bude vystavené v Bazilike svätého Petra. Oblečený bude tradične v červenom rúchu, v rakve bude mať aj mitru - ceremoniálnu biskupskú pokrývku hlavy, a pálium - pevnú stuhu, ktorá je súčasťou pápežského odevu.
Pápežovo telo však na jeho prianie nebude vystavené na vyvýšenom podstavci, ako bola napríklad rakva jeho predchodcu Benedikta XVI.
Benedikt XVI. abdikoval v roku 2013, napriek tomu sa mu v roku 2022 dostalo pápežského pohrebu. Tak ako bolo doteraz tradíciou, jeho nabalzamované telo, oblečené v červenom pápežskom smútočnom rúchu, bolo položené na rakvu pokrytú zlatou látkou a vyzdvihnuté na podstavec pred oltárom v Bazilike svätého Petra, kde mu ľudia mohli vzdať hold.
„Ak si spomenieme na situáciu spred niekoľkých rokov, keď bol pochovaný bývalý pápež Benedikt XVI., videli sme všetku pompéznosť Vatikánu. Pápež František to však všetko odstránil,“ povedal pre britský denník The Guardian Chris White, vatikánsky korešpondent pre noviny National Catholic Reporter.