ISLAMABÁD. Snehové zrážky v pohorí Hindúkuš - Himaláje v Ázii dosiahli 23-ročné minimum, čo ohrozuje takmer dve miliardy ľudí závislých na topení snehu, varovali v pondelok vedci.
Spomenuté pohorie, ktoré sa tiahne od Afganistanu po Mjanmarsko, obsahuje najväčšie zásoby ľadu a snehu mimo Arktídy a Antarktídy a je životne dôležitým zdrojom sladkej vody pre približne dve miliardy ľudí.

Výskumníci zistili „významný pokles sezónneho snehu v regióne Hindúkuš - Himaláje, pričom trvanie snehu (čas, počas ktorého sneh zostáva na zemi) je o 23,6 percenta nižšie ako normálne, a najnižšie za 23 rokov,“ uviedlo Medzinárodné centrum pre integrovaný rozvoj hôr (ICIMOD).
„Tento trend, teraz už tretí rok po sebe, ohrozuje vodnú bezpečnosť pre takmer dve miliardy ľudí,“ uvádza sa v správe Snow Update Report.

Štúdia tiež varovala pred „potenciálne nižšími prietokmi riek, zvýšenou závislosťou na podzemnej vode a zvýšeným rizikom sucha“.
Niekoľko krajín v regióne už vydalo varovania pred suchom, pričom pre obmedzenejší prístup k vode sa nadchádzajúce úrody ocitli v ohrození.
Podľa Svetovej meteorologickej organizácie je Ázia regiónom najviac postihnutým katastrofami súvisiacimi s klímou.