VATIKÁN, BRATISLAVA. Napriek tomu, že pápež František kritizoval prísnu protimigračnú politiku Spojených štátov, na Veľkonočnú nedeľu sa na krátko stretol s americkým viceprezidentom JD Vanceom.
Vance sa tak stal jedným z posledných ľudí, ktorí sa s pápežom rozprávali krátko pred jeho pondelňajším úmrtím.
„Včera som ho rád videl, hoci bol očividne veľmi chorý. Moje srdce je s miliónmi kresťanov na celom svete, ktorí ho milovali,” napísal Vance na sociálnej sieti X.
„Boh nech žehná jemu aj všetkým, ktorí ho milovali,“ dodal na svojej sociálnej sieti Truth Social americký prezident Donald Trump. Biely dom tiež zverejnil ich spoločnú fotografiu z roku 2017, keď bol Trump prvýkrát prezidentom.

„Opustil nás veľký človek a veľký pastor. Mala som tú česť tešiť sa z jeho priateľstva, jeho rád a jeho učenia, ktoré nikdy nesklamalo ani vo chvíľach skúšok a utrpenia,” vyjadrila sa zas talianska premiérka Giorgia Meloni, ktorá pápeža vo februári navštívila v nemocnici.
Vláda Argentíny, odkiaľ zosnulý pápež pochádzal, na jeho počesť vyhlásila sedemdňový štátny smútok. Tamojší prezident Javier Milei, ktorý v minulosti pápeža kritizoval, napísal, že cíti hlboký smútok.
„Napriek rozdielom, ktoré sa dnes zdajú byť zanedbateľné, bolo pre mňa skutočnou cťou, že som ho mohol poznať v jeho dobrote a múdrosti,” napísal na sociálnej sieti.
V článku sa dočítate aj:
- ako na jeho úmrtie reagovali európski lídri,
- na čo spomína Orbán,
- čo povedal Zelenskyj a Putin.
Európa vzdáva hold
„Bol to muž hlbokej viery, ktorý sa snažil meniť cirkev tak, aby mohla lepšie plniť svoje poslania v súčasnej spoločnosti. Prejavoval veľkú starosť o tých, ktorí trpia akoukoľvek nespravodlivosťou, vyžarovala z neho ľudskosť a pokora,” napísal o pápežovi na sociálnej sieti X český premiér Petr Fiala.
„Bol to dobrý, srdečný a citlivý človek. Nech odpočíva v pokoji,” doplnil ho jeho poľský kolega Donald Tusk.
Pápeža si na sociálnej sieti uctil aj maďarský premiér Viktor Orbán. Pripomenul, že dvakrát navštívil Maďarsko. „Vštepte do sŕdc ľudí a vodcov národov túžbu budovať mier,” povedal pápež počas jednej z modlitieb.
„Budeme si ctiť jeho odkaz,” napísal Orbán.
Loading
...
„Svojou pokorou a čistou láskou k menej šťastným inšpiroval milióny ľudí ďaleko za hranicami katolíckej cirkvi. Nech nájdu útechu v myšlienke, že odkaz pápeža Františka nás všetkých bude naďalej viesť k spravodlivejšiemu, pokojnejšiemu a súcitnejšiemu svetu,” napísala na sociálnej sieti prezidentka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Loading
...
Pápeža Františka si bude svet „pamätať pre jeho súcit, starostlivosť o jednotu cirkvi a pre jeho neúnavnú angažovanosť za spoločné ciele všetkých veriacich ľudí,” vyjadril sa zas britský kráľ Karol III.
Povedal tiež, že si váži spoločné stretnutia. Spolu s manželkou Kamilou sa s pápežom naposledy stretli počas aprílovej návštevy Talianska.
Reagovali Zelenskyj aj Putin
Pápež František často volal po mieri na Ukrajine či v Pásme Gazy. Čelil však aj kritike, že je voči Rusku príliš zhovievavý.
„Svoj život zasvätil Bohu, ľudu a cirkvi. Vedel, ako dať nádej, ako uľahčiť utrpenie cez modlitbu, ako podporovať jednotu. Modlil sa za mier na Ukrajine a za Ukrajincov,” napísal na sociálnej sieti ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Loading
...
K jeho úmrtiu sa vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý pápeža Františka označil za vynikajúceho človeka. Vyzdvihol zároveň jeho snahu o dialóg medzi katolíckou a ruskou pravoslávnou cirkvou, informujú ruské médiá.
Podľa Kremľa predstavitelia ruskej cirkvi očakávajú, že sa zúčastnia na jeho pohrebe.
Hold vzdal pápežovi Františkovi aj prezident Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás. „Dnes sme stratili verného priateľa palestínskeho ľudu a jeho legitímnych práv,“ uviedol. Dodal, že pápež František uznal palestínsky štát a povolil vyvesenie palestínskej vlajky vo Vatikáne.