RÍM, BRATISLAVA. Zatiaľ čo davy veriacich smútia za pápežom Františkom, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok 21. apríla, mnohí si tiež kladú otázku, kto by ho mohol nahradiť.
Teoreticky sa pápežom môže stať ktorýkoľvek pokrstený rímskokatolík. V praxi si ho však kardináli vyberajú spomedzi seba. Urobia tak za zatvorenými dverami Sixtínskej kaplnky v tajnej voľbe zvanej konkláve.
Nové meno pápeža, ktorý nesmie mať viac ako 80 rokov, sa očakáva v nasledujúcich týždňoch. Odborníci však hovoria, že jeho voľbu môžu sprevádzať zmeny.

Je podľa nich zaujímavé, že väčšinu zo 135 voliteľov menoval ako kardinálov práve pápež František. Cirkev sa však podľa nich musí pri výbere zamyslieť aj nad tým, či sa chce viac zamerať na Afriku či Áziu - regióny, kde je kresťanstvo na vzostupe - a zvoliť pápeža práve odtiaľ.
„Pápež František o zvolených kardináloch povedal, že pochádzajú z periférie sveta - Mongolska, Mjanmarska, Lesotha. V konkláve preto budeme počuť hlasy, ktoré sme predtým v Sixtínskej kaplnke nikdy nepočuli,” povedal pre portál al-Džazíra Loup Besmond de Senneville, vatikánsky korešpondent pre francúzske katolícke noviny La Croix.
Kardináli sú pri výbere známi svojou tajnosťou. Na verejnosti však už kolujú mená viacerých favoritov.
V článku sa dočítate aj:
- kto je favoritom médií a stávkových kancelárií,
- kto bol favoritom pápeža Františka,
- že pápež môže byť z Ázie, Afriky, no aj Maďarska.
Favorit je z Ázie
Šesťdesiatsedemročný kardinál Luis Antonio Tagle z Filipín patril do úzkeho kruhu pápeža Františka, s ktorým zdieľa sociálne cítenie. Kresťanské médiá preto o ňom niekedy píšu ako o „ázijskom Františkovi”.
Ak by kardináli zvolili jeho, stal by sa prvým pápežom z Ázie. Práve na tomto kontinente - a najmä na jeho rodných Filipínach - sa kresťanstvo v poslednej dobe rozširuje. Odborníci preto zvažujú, že kardináli by mohli zvoliť práve jeho.

Tagle je favoritom aj stávkových kancelárií, v súčasnosti je naňho kurz 3:1.