KÁBUL. Afganistan a Pakistan sa v sobotu dohodli, že budú spoločne viesť dialóg, aby vyriešili rôzne otázky vrátane cezhraničných aktivít militantov či spornej repatriácie afganských občanov, v ktorej Islamabad napriek rastúcej kritike pokračuje, informuje agentúra DPA.
Došlo k tomu počas jednodňovej návštevy pakistanského podpredsedu vlády Muhammada Isháka Dára v Afganistane, kde sa stretol s vedením vládnuceho hnutia Taliban.
Pakistan obviňuje Afganistan z toho, že odmieta zakročiť proti islamistickým militantom, ktorí sú údajne zodpovední za cezhraničné smrtiace útoky vykonávané zo svojich úkrytov v Afganistane. Taliban však tieto obvinenia odmieta.
Islamabad tiež spustil rozsiahlu kampaň na vysťahovanie afganských občanov a od roku 2023 repatrioval viac ako milión osôb. Krajina však oznámila, že do konca roka 2025 plánuje vysťahovať ešte tri milióny, píše DPA.
Pakistanský námestník ministra vnútra v piatok vylúčil možnosť predĺžiť lehotu na opustenie krajiny pre Afgancov. Za posledné štyri desaťročia prišli milióny osôb z Afganistanu do Pakistanu - niektorí po sovietskej invázii z roku 1979 a ďalší po opätovnom prevzatí moci Talibanu v krajine v roku 2021.
Pakistan tvrdí, že prítomnosť afganských utečencov predstavuje hrozbu pre bezpečnosť krajiny a zaťažuje aj slabé hospodárstvo. Pozorovatelia sa však domnievajú, že repatriácia je dôsledkom oslabených vzťahov medzi oboma vládami, uvádza DPA.
Svetové organizácie vrátane agentúr OSN a Amnesty International varovali pred hladom či prenasledovaním vracajúcich sa utečencov a vyzvali Pakistan, aby plány prehodnotil.