LIMA, BRATISLAVA. Populárny peruánsky spevák Paul Flores sa v polovici marca viezol po koncerte so svojimi spoluhráčmi v ich autobuse, keď po nich začali strieľať neznámi muži.
Hudobníkovi sa už predtým vyhrážal kriminálny gang, ktorý od neho požadoval peniaze. Polícia preto hovorí, že ho zabili nájomní vrahovia.
Loading
...
Floresova smrť podnietila vládu vyhlásiť výnimočný stav, ktorý platí pre hlavné mesto Lima a neďaleké prístavné mesto Callao. „V boji proti organizovanému zločinu musia všetci Peruánci vystupovať jednotne a prekonať všetky naše rozdiely akéhokoľvek druhu,“ napísal vo vyhlásení peruánsky premiér Gustavo Adrianzén.
Tamojšia prezidentka Dina Boluarte však volí ráznejší prístup. Vážne sa podľa svojich slov zamýšľa nad tým, že by takýmto kriminálnikom mohli udeliť trest smrti.
V článku sa dočítate aj:
- s čím násilie v Peru súvisí,
- prečo občania kritizujú vládu,
- či gangom hrozí trest smrti.
Gangy vydierajú
Vydieranie gangmi je problémom v celej Latinskej Amerike, v Peru však v poslednom čase naberá alarmujúce rozmery. Od začiatku roka evidujú v krajine viac ako štyristo vrážd, vyplýva z oficiálnych údajov.
V januári zastrelili útočníci Gastona Medinu, novinára, ktorý o vydieraniach v Peru informoval. Pri bombovom útoku na prokuratúru, ktorá sa problémom tiež zaoberá, sa zas zranili dvaja ľudia.