BRUSEL, BRATISLAVA. Európska komisia dáva svojim pracovníkom, ktorí idú na pracovné cesty do USA, jednorazové mobilné telefóny a laptopy iba s najzákladnejšou výbavou.
Ide o zabezpečenie ľudí proti možnosti odpočúvania alebo špionáže na pôde Spojených štátov, napísal denník Financial Times.
Nový prístup sa podľa britského denníka týka ľudí, ktorí majú vycestovať na budúcotýždňové stretnutia Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Vzťahy medzi Európou a Spojenými štátmi aktuálne nie sú ideálne pre obchodnú vojnu, ktorú rozpútala administratíva prezidenta Donalda Trumpa, ako aj pre Trumpov postoj k Ukrajine.
V Spojených štátoch má pritom v pondelok byť aj eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič.
Financial Times sa odvoláva na štyri anonymné zdroje z prostredia eurokomisie a podotýka, že podobné opatrenia sa dosiaľ používali napríklad pri cestách do Číny.
"Obávajú sa, že sa USA dostanú do systémov (Európskej) komisie," cituje britský denník jedného zo zainteresovaných ľudí.
O novom bezpečnostnom opatrení napísal aj portál Euractiv, podľa ktorého Európska komisia potvrdila, že vydala nové bezpečnostné inštrukcie, no nespresnila detaily.
V článku sa dočítate:
- ako a prečo sa zabezpečujú európski úradníci v USA,
- čo vieme o spomenutých technológiách,
- ako už v minulosti utrpela dôvera medzi Európou a Spojenými štátmi.
Ako na Ukrajine alebo v Číne
Financial Times píšu, že opatrenia, ktoré nariadila svojim ľuďom eurokomisia, sú na podobnej úrovni, ako pri cestách na Ukrajinu, ktorá je vo vojnovom stave, alebo do Číny, ktorá je pre Európu čímkoľvek, len nie spojencom.
"Transatlantické spojenectvo sa skončilo," citujú FT nemenovaného predstaviteľa inštitúcií EÚ. Denník medzi príčinami úpadku spojenectva menuje nielen obchodnú vojnu, ale aj fakt, že Donald Trump otvorene nemá rád Európsku úniu a myslí si, že vznikla pre to, aby Spojené štáty pri obchode poškodzovala.
Odpor proti Európskej únii sa už dostal aj do oficiálnej zahraničnej politiky Spojených štátov, ktoré sú ochotné rokovať s predstaviteľmi národných štátov, no voči predstaviteľom EÚ sú prinajmenšom rezervovaní.
Koncom februára americké ministerstvo zahraničných vecí na poslednú chvíľu zrušilo plánované stretnutie medzi šéfom tamojšej diplomacie Marcom Rubiom a Kajou Kallasovou, najvyššou diplomatkou EÚ.
Trump je popritom veľmi zhovievavý voči Rusku, pri pokusoch vyrokovať mier v rusko-ukrajinskej vojne zatiaľ Washington tlačí iba na Ukrajinu, ktorej aktuálne odmieta nielen poskytovať, ale aj predávať zbrane za peniaze.
Washington už nie je priateľ
Zástupcovia Európskej komisie podľa FT dostali odporúčanie, aby okrem použitia jednorazových telefónov a osobitných počítačov vypli svoje bežné telefóny pri vstupe do USA a umiestnili ich do "špeciálnych puzdier", ktoré ich majú chrániť pred špionážou.
Denník nespresnil, čo špeciálnymi puzdrami myslí, no pravdepodobne ide o bežne dostupné Faradayove puzdrá, ktoré odtienia telefón od elektromagnetického signálu. Ich názov je odvodený od fyzikálneho javu zvaného Faradayova klietka.
"Washington nie je Peking alebo Moskva, no je to oponent, ktorý má sklony ísť za hranu zákona pri presadzovaní vlastných záujmov," citujú noviny bruselského experta Luuka van Middelaara.
Dôveru medzi Európou a Spojenými štátmi už pred dvanástimi rokmi narušil odpočúvací škandál, keď whistleblower Edward Snowden, dnes už naturalizovaný ruský občan, zverejnil informácie o medzinárodných odpočúvacích operáciách.
V rámci nich sa prevalila aj informácia, že Washington odpočúval vtedajšiu nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Vtedajší americký prezident Barack Obama sa poškodené ešte vzťahy snažil napraviť.

Pochybujú aj o Maďarsku
Delegácia do Spojených štátov nie je jediná, ktorá sa zabezpečila proti špionáži. Podobne sa podľa magazínu Politico zabezpečila päťčlenná delegácia Európskeho parlamentu, ktorá navštívila Maďarsko a tiež si mobilné telefóny zabalila do Faradayových vreciek.
Poslanci podľa Politica navštívili krajinu, aby preskúmali stav demokracie, vlády zákona a dodržiavania základných ľudských práv.
Maďarská vláda už čelila kritike pre používanie izraelského špionážneho softvéru Pegasus, ktorý Budapešť používala aj proti opozičným predstaviteľom či novinárom.
Politico okrem toho pripomína aj podozrenia, že Budapešť už špehovala aj predstaviteľov európskych inštitúcií do takej miery, že im prehľadávala hotelové izby a odpočúvala telefóny.
