Tetovo 21. marca (TASR) - Macedónski vojaci a policajti bojujú v týchto dňoch s nepriateľom, ktorý využíva výhody ilegality. Albánski bojovníci nosia čierne uniformy alebo kombináciu vojenského oblečenia používaného v členských krajinách NATO. Ich vodcovia skrývajú svoju identitu za krycími menami ako Sokoli (Sokol) alebo Mjekrra (Brada) a na ich výzvu sú pripravené tisícky mužov bojovať za albánsky národný záujem - tak, ako ho chápu extrémisti.
Národná oslobodzovacia armáda (UCK) oficiálne používa skratku v Kosove zakázanej a rozpustenej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ale je stále predmetom dohadov. Počas niekoľkých týždňov dokázala vyvolať na Balkáne novú krízu a postaviť si proti sebe takmer celý svet.
Macedónska UCK vystúpila po prvý raz na verejnosť svojím januárovým atentátom. Jej členovia zaútočili na policajnú stanicu v obci Tearce, ktorú obývajú Macedónčania i Albánci. Bolo to zrejme v rámci prípravy na súčasné akcie, pretože Tearce leží na polceste medzi Tetovom a Kosovom. Ozbrojený boj sa čoskoro rozšíril a extrémisti obsadili prvé obce na hraniciach s Kosovom. Rebeli streľbou bránili svoje základne - napríklad pohraničnú obec Tanuševci - proti macedónskym jednotkám.
Umiernení predstavitelia Albáncov tvrdia, že presná organizácia rebelov im nie je známa. Arben Xhaferi, ktorého Albánska demokratická strana (DPA) je súčasťou macedónskej vládnej koalície, tvrdí, že do UCK sú zapojené predovšetkým ilegálne štruktúry Albáncov.
V roku 1981 sa demonštráciami začalo takmer 20-ročné hnutie odporu albánskej menšiny v Juhoslávii a v nástupníckych krajinách. Ide o rebelantské aktivity, ktoré sa pripravovali dlhodobo. Je to silné a štruktúrované hnutie, ktoré bolo vybudované v Macedónsku počas posledných desiatich rokov, uviedol dnes Xhaferi.
Ako muži v pozadí sa v albánskych médiách najčastejšie uvádzajú zahraniční aktivisti Ali Ahmeti (42) a Fazli Veliu (60). Podľa Xhaferiho stoja za týmto hnutím určite oni.
Všetci predstavitelia Albáncov tvrdia, že rebeli nie sú jednoducho "exportom" z Kosova. Xhaferi dúfa, že muži v pozadí hnutia predstúpia rýchlo pred verejnosť. "Musíme mať jasný obraz, čo chcú a aké sú ich ciele," vyhlásil predseda DPA.