RÍM, BRATISLAVA. V decembri bruselský magazín Politico označil taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú za najvplyvnejšiu osobu Európy. „Za menej ako desať rokov sa líderka pravicovej strany Bratia Talianska (FdI) dostala z pozície odmietanej politickej outsiderky do funkcie talianskej premiérky a stala sa osobnosťou, s ktorou môže Brusel a teraz aj Washington obchodovať,“ napísal magazín.
Testom, či to tak naozaj je, bude aj štvrtková návšteva talianskej premiérky v Spojených štátoch.
Čaká ju totiž zložitá úloha – rokovať s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v čase, keď Spojené štáty rozpútali obchodnú vojnu s celým svetom, keď prezident spochybňuje transatlantické spojenectvá a keď sa podpora Ukrajiny a tlak proti Rusku z Bieleho domu zmenšujú.
Pomôcť Meloniovej môže blízkosť ku krajnej pravici a konzervatívnym myšlienkam hnutia MAGA, uškodiť zasa domáca politika a nezáujem Talianov o ďalšie zbrojenie. Brusel a európski politici sa preto na jej cestu pozerajú s nádejou, no aj obavami.
V článku sa dočítate:
- ako sa vyvíjali vzťahy Trumpa a Meloniovej,
- prečo nebudú rokovania jednoduché,
- čo môže Taliansko pri obchodnej vojne stratiť,
- prečo musí Meloniová prihliadať na situáciu doma.
Skvelý Musk a delikátna pozícia
O tom, že si Meloniová s Trumpom rozumie, svedčia viaceré ich stretnutia – v decembri sedeli vedľa seba na recepcii v Elyzejskom paláci pri príležitosti otvorenia katedrály Notre Dame v Paríži, o mesiac neskôr Meloniová navštívila Trumpa v jeho rezorte Mar-a-Lago na Floride a dokonca ako jediná európska líderka bola aj na Trumpovej inaugurácii.
Blízko má aj k magnátovi a Trumpovmu poradcovi Elonovi Muskovi, ktorého v minulosti označila za „skvelého muža“. Práve s jeho spoločnosťou Starlink chcela uzavrieť dohodu za 1,5 miliardy eur na nákup satelitov pre citlivú vládnu komunikáciu, za čo čelí kritike talianskej opozície. Meloniová tiež odmieta, že by Musk „bol nebezpečný pre demokraciu“.