BRUSEL. Európska komisia oznámila, že udelila súhlas na predaj lieku Leqembi, účinného v raných štádiách Alzheimerovej choroby.
Povolenie bolo udelené v utorok na základe priaznivého rozhodnutia Európskej agentúry pre lieky (EMA), ktorá napriek počiatočným obavám vlani v novembri schválila túto liečbu pre určitú kategóriu pacientov.
Leqembi spolu s ďalším liekom na Alzheimerovu chorobu s názvom Aduhelm získal schválenie od amerického Úradu pre potraviny a liečivá v roku 2023.
Ide o prvý takýto liek povolený v EÚ. „(EMA) dospela k záveru, že prínosy tohto lieku prevyšujú riziká v konkrétnej populácii pacientov s takýmto ochorením, pokiaľ sa uplatňujú opatrenia na minimalizáciu rizika,“ uviedla EK.
EMA schválila liek len pre pacientov s nižším rizikom potenciálneho krvácania do mozgu - teda pre tých, ktorí majú najviac jednu kópiu génu ApoE4. Ten je známy ako významný rizikový faktor pre vznik Alzheimerovej choroby.
Vedci a charitatívne organizácie zaoberajúce sa Alzheimerovou chorobou oceňujú Lecanemab ako prvú schválenú liečbu, ktorá rieši priamo skoré štádiá ochorenia, a nie iba symptómy.
Liečba spočíva v protilátkach, ktoré sa viažu na bielkoviny hromadiace sa v mozgu ľudí s Alzheimerovou chorobou a neutralizujú ich. V počiatočných štádiách ochorenia táto liečba redukuje pokles kognitívnych funkcií o štvrtinu.
Liek Leqembi vyvinuli americká nadnárodná spoločnosť Biogen a spoločnosť Eisai so sídlom v Japonsku. Ide o obchodnú značku účinnej látky lecanemab, ktorá sa používa na liečbu dospelých s miernymi pamäťovými a kognitívnymi problémami.