Správa pôvodne vyšla na webe Aktuálně.cz
Francúzsko čelí bezprecedentnej vlne útokov na svoje väzenské inštitúcie. V noci z pondelka na utorok došlo v deviatich mestách ku koordinovaným útokom, pri ktorých došlo k podpaľačstvu, streľbe a vyhrážkam adresovaným priamo väzenskému personálu.
Vyšetrovatelia označujú činy za teroristické sprisahanie a štát pristupuje k incidentom s maximálnou vážnosťou. Na pozadí útokov je zrejme tvrdý stret s drogovými kartelmi.
Francúzska republika sa stala terčom útoku, ktorý sa podľa vyšetrovateľov vymyká bežným kriminálnym kategóriám. V noci zo 14. na 15. apríla Francúzsko zasiahla vlna útokov na väznice po celej krajine.
Terčom útoku sa stali zariadenia v Toulone, Marseille, Aix-en-Provence, Valence, Nîmes, Luynes, Villepinte a Nanterre - spolu deväť miest. Útočníci strieľali na brány väzníc, podpálili autá dozorcov a zanechali výhražné odkazy.
Francúzske orgány hovoria o bezprecedentnom ohrození verejného poriadku. Protiteroristická prokuratúra začala vyšetrovanie pre podozrenie z teroristického sprisahania, pokusu o vraždu a ničenia majetku organizovanou skupinou. Do vyšetrovania je zapojená aj domáca spravodajská služba DGSI.

Streľba v Toulone, podpaľačstvo v Marseille
Najvážnejší incident sa odohral v prístavnom meste Toulon, kde sa na vstupnú bránu väznice strieľalo zo salvy automatických zbraní. Hoci nikto nebol zranený, symbolický význam takéhoto útoku je podľa bezpečnostných expertov veľmi vysoký.
V Marseille potom došlo k pokusu o podpaľačský útok na zariadenie spojené s miestnou väznicou. Podľa svedkov útočníci použili zápalné fľaše. V iných mestách boli podpálené autá väzenského personálu.
Odborový zväz spravodlivosti UFAP-UNSA uviedol, že útoky boli vopred premyslené a načasované. Útočníci sa zamerali výlučne na osoby spojené s väzenskou službou.
"Je jasné, že cieľom je zastrašiť a paralyzovať celý väzenský systém," povedal národný tajomník odborov Wilfried Fonck v rozhovore pre televíziu BFM.
Tvárou v tvár zločineckým sieťam
Francúzske orgány dávajú útoky do priamej súvislosti so súčasnou ofenzívou štátu proti organizovanému zločinu, najmä drogovým kartelom.
Minister spravodlivosti Gérald Darmanin na platforme X potvrdil, že pokusy o zastrašovanie väzenského personálu neoslabia odhodlanie vlády bojovať proti drogovým štruktúram.
Darmanin tiež povedal, že navštívi väznicu v Toulone, ktorá bola terčom streľby, aby podporil tamojší personál. "Pokusy o zastrašovanie väzenského personálu siahali od podpaľovania vozidiel až po streľbu z automatických zbraní," uviedol na sieti X.
Minister vnútra Bruno Retailleau pridal ešte ostrejší odkaz: "Štát musí reagovať bez milosti. Tí, ktorí útočia na väznice a ich personál, by mali byť sami uväznení a strážiť tých, ktorých chcú zastrašiť."
Retailleau zároveň oznámil, že nechal posilniť bezpečnostné opatrenia v okolí väzenských zariadení. Na ochranu kľúčových zariadení boli nasadené jednotky polície a GIGN.

Obrana väzňov alebo teroristická propaganda?
Francúzska prokuratúra vo svojom vyhlásení spomenula novú skupinu, ktorá si hovorí Droits des prisonniers français - Práva francúzskych väzňov. Táto skupina sa na sociálnych sieťach čiastočne prihlásila k zodpovednosti a prezentovala útoky ako reakciu na údajnú nespravodlivosť voči väzňom.
Vyšetrovatelia sa zdráhali potvrdiť, či ide o samostatnú skupinu alebo väčšiu sieť podporovanú drogovým kartelom.
Nemožno vylúčiť ani prepojenie na ultraľavicové radikálne bunky. "Cieľom týchto činov je jednoznačne narušenie verejného poriadku prostredníctvom teroru a zastrašovania," uvádza sa v správe prokuratúry.
Narkoterorizmus vo francúzskom štýle
Súvislosti s drogami sú celkom zásadné. Francúzsko čelí rekordnému nárastu užívania kokaínu. V roku 2023 užilo túto drogu aspoň raz 1,1 milióna ľudí.
V roku 2024 bolo zadržaných 47 ton kokaínu - dvojnásobok množstva zadržaného v roku 2023. Podľa ministra vnútra Retailleaua ide o "kokaínové cunami", ktoré zaplavuje francúzske ulice a väznice.
Francúzske prístavy, najmä Le Havre, Marseille a Dunkerque, sa stali hlavnými vstupnými bodmi pre drogy pochádzajúce najmä z Kolumbie a Brazílie. Kokaín je často ukrytý v kontajneroch s ovocím, rybami alebo dokonca v podvodných dronoch pripevnených na dne lodí.
Štát preto v posledných mesiacoch sprísnil kontrolu väzníc. Úrady zvýšili počet razií vo väzniciach a zaviedli prísnejší dohľad nad odsúdenými dílermi.
Tieto kroky mohli vyvolať súčasnú eskaláciu. Podľa niektorých odborníkov ide o "demonštráciu sily", ktorú organizovaný zločin vysiela smerom k štátu.
S rastom obchodu s kokaínom prichádzajú aj nové formy násilia. Na juhu Francúzska, najmä v Marseille, dochádza k stretom medzi mladými gangmi, ktoré si vybavujú účty pouličnou streľbou, výbuchmi a únosmi.
Médiá už hovoria o "narkoterorizme na francúzsky spôsob". Len v roku 2023 bolo v Marseille pri streľbe gangov zabitých 49 ľudí a v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou bolo zatknutých viac ako 300 tínedžerov.
Vplyv na väzenský systém
Francúzske väznice sú dlhodobo preplnené a majú nedostatok personálu. Séria útokov z tohto týždňa im zasadila ďalšiu ranu.
Odbory hlásia nárast obáv medzi zamestnancami. Mnohí zamestnanci zvažujú dočasné prerušenie práce alebo výstražné štrajky, ak štát nezabezpečí dostatočnú ochranu.
"Naši ľudia čelia hrozbám, horia im autá, ich rodiny sú vystrašené. Štát musí konať - rýchlo a rozhodne," posiela odkaz Federálny autonómny zväz väzňov (UFAP-UNSA Justice).
Podpredseda ďalšieho odborového zväzu FO Justice uviedol, že "tieto kriminálne činy sú priamym útokom na našu inštitúciu, na republiku a na zamestnancov, ktorí jej denne slúžia".
Odborový zväz vyzýva na "silnú, okamžitú a jednoznačnú reakciu štátu". Na miestnej úrovni sa ozývajú výzvy na praktické kroky a odborári žiadajú vládu, aby uvoľnila finančné prostriedky na zvýšenie bezpečnosti vo väzniciach a premenila ich na "nedobytné" zariadenia.
"Tieto cielené, zbabelé a ohavné útoky majú jediný cieľ - terorizovať tých, ktorí každý deň predstavujú autoritu štátu. Vyzývame ministrov vnútra a spravodlivosti, aby prijali rozhodné spoločné opatrenia," uvádza sa vo vyhlásení.