WASHINGTON, BRATISLAVA. Po vpáde ruských vojsk na ukrajinské územie v roku 2022 poskytla uznávaná historička Marci Shore krátky brífing istej americkej kongresmanke o kultúrnych podobnostiach medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom vytvorila fiktívnu paralelu, ktorou naznačila absurdnosť celej invázie.
„Spontánne som jej pripomenula [útok na Kapitol zo] 6. januára 2021 a požiadala som ju, aby si predstavila, že žije v trumpistickej diktatúre, v ktorej by USA napadli Kanadu,“ hovorí pre denník SME politologička. „Niečo podobné si nikto pred tromi rokmi nedokázal ani len predstaviť, ale dnes…“
Shorová spolu s manželom, známym historikom Timothym Snyderom patria medzi akademikov, ktorí kritizujú kroky administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa vrátane obrovského tlaku na americké univerzity, ktoré patria medzi najprestížnejšie vzdelávacie inštitúcie na svete.
Trump vedenie súkromných univerzít už niekoľko mesiacov vydiera podmienením federálneho financovania dodržiavaním jeho požiadaviek.
Pod tlakom sú aj prestížne univerzity Yale a Harvard. Shorová práve na Yalovej univerzite takmer dvadsať rokov vyučovala dejiny postkomunistických krajín. Koncom marca oznámila, že sa s manželom a deťmi zo Spojených štátov odsťahujú.
Snyder v minulosti na univerzite tiež pôsobil a vydal niekoľko populárnych kníh o histórii východnej Európy vrátane titulov ako O tyranii: Dvadsať ponaučení z 20. storočia (2017) či Cesta do neslobody (2018).
Spolu s párom v rovnakom čase vzdelávaciu inštitúciu opustil aj profesor filozofie Jason Stanley, ktorý vtedy poznamenal, že trojica bude brániť demokraciu niekde inde. Všetci spoločne nakoniec odišli na Torontskú univerzitu v Kanade.
„Cítiť tu obrovskú úzkosť, a to najmä medzi zahraničnými študentmi, ktorí vedia, že sú mimoriadne zraniteľní,“ vysvetľuje Shorová aj s odkazom na nedávne zatýkanie propalestínskych študentov.
„Najviac ma desí pocit, že ja - my ako členovia fakulty, ako učitelia - nebudeme schopní ochrániť svojich študentov," hovorí.
V článku sa dočítate:
- ktoré univerzity Trumpova administratíva potrestala,
- čo Trump žiada od amerických univerzít,
- ako tajní agenti zatýkajú študentov,
- že Američania neveria vzdelávacím inštitúciám,
- prečo sú americké univerzity v existenčnej hrozbe.
Vydieranie daňovými poplatníkmi
Odchod elitných akademikov z amerických univerzít nastal už krátko po nástupe amerického prezidenta do úradu. Trumpova administratíva totiž takmer okamžite zasiahla proti migrantom a protestom študentov podporujúcich Palestínu vo vojne, ktorá od roku 2023 prebieha medzi Izraelom a palestínskym teroristickým hnutím Hamas.