ŽENEVA. V ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok pokračovali rokovania, ktorých cieľom je doladiť návrh prelomovej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim.
Diskusie napredujú pomalšie, ako sa očakáva, doplnila agentúra AFP.
Rokovania sa zasekli najmä na článku 11, ktorý sa týka prenosu technológií na výrobu zdravotníckych produktov súvisiacich s pandémiami, najmä v prospech rozvojových krajín, uviedli viaceré zdroje pre agentúru AFP.

Prvý text svojho druhu
Na tento problém sa počas pandémie vyvolanej ochorením covid-19 sťažovali mnohé chudobnejšie krajiny, keď sledovali, ako bohaté štáty hromadia dávky vakcín a covidové a iné testy.
Viaceré krajiny, kde je farmaceutický priemysel významným ekonomickým hráčom, sú proti návrhu na povinné transfery technológií a trvajú na ich dobrovoľnosti.
Napriek týmto komplikáciám mimovládne organizácie hodnotia doterajší priebeh rokovaní o tzv. pandemickej zmluve skôr pozitívne.
Podľa organizácie Lekári bez hraníc (MSF) dohoda zahŕňa niekoľko kompromisov, ale obsahuje mnoho pozitívnych prvkov, ktoré umožnia vytvorenie nového rámca pre spravodlivejšiu pripravenosť a lepšiu reakciu na pandémiu v budúcnosti.
Riaditeľka Iniciatívy pre lieky pre zanedbané choroby (DNDi) Michelle Childsová pripomenula, že ak text bude prijatý, bude vôbec prvý svojho druhu v histórii medzinárodných dohôd a jeho obsah bude mať úžitok pre ľudí na celom svete.
AFP dodala, že ak bude text schválený, z právneho hľadiska bude rovný zmluve. Členské krajiny WHO ho ešte budú prijať na Svetovom zdravotníckom zhromaždení v máji v Ženeve.

Rokovania bez USA
Rokovania o konečnom znení zmluvy v Ženeve sa konajú v čase vážnej krízy multilateralizmu a globálneho zdravotného systému, ktorú spustilo drastické oklieštenie medzinárodnej pomoci prezidentom USA Donaldom Trumpom. USA sú pritom zďaleka najväčším darcom v humanitárnej oblasti.
Delegácia USA na rokovaniach v Ženeve nie je, keďže Trump rozhodol, že USA z WHO odchádzajú. AFP však uviedla, že napriek tomu sa o USA v Ženeve veľa hovorí - najmä pre obavy z amerických ciel na liečivá, doplnila AFP.