BUDAPEŠŤ. Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili v pondelok 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní a podľa kritikov obmedzuje práva LGBT+ ľudí.
Novela ústavy uprednostňuje práva detí pred právom zhromažďovať sa a zákon o zhromažďovaní tak napríklad umožní zakázať pochody Pride.
Podľa servera index.hu hlasovať odmietli poslanci opozičných strán Demokratická koalícia (DK) a Jobbik, poslanci hnutia Momentum narušili hlasovanie trúbením, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Poslanci Momentumu vyvesili v rokovacej sále transparent s nápisom: "Nás môžete vykázať, pravdu však nie!" Poslanci novelu základného zákona napokon schválili 140 hlasmi, proti hlasovalo 21 poslancov. Okrem poslancov vládneho bloku za návrh hlasovali poslanci Hnutia naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom).
Novela ústavy, ktorú predložil vládny blok Fidesz-KDNP, zavádza ústavné právo na používanie finančnej hotovosti, zákaz užívania drog a umožnenie preľudneným obciam či mestám zakázať ďalšie prisťahovanie ľudí.
Novela rieši aj ochranu ľudskej dôstojnosti postihnutých a do základného zákona sa začlenila aj formulácia, že pohlavie osoby pri narodení je biologickou vlastnosťou a môže byť iba mužské alebo ženské.
Novela sa týka aj predpisov stavu núdze, služobného pomeru prokurátorov a možnosti pozastaviť maďarské občianstvo občanom, ktorí majú štátne občianstvo iného štátu.
Ústava Maďarska bola prijatá 18. apríla 2011, do platnosti vstúpila o týždeň neskôr. Dokument, o ktorom vtedy jeho autori tvrdili, že bude nemenný, bol medzičasom novelizovaný už 15 ráz. Už nasledujúci rok ho prepísali až trikrát, pripomína server hvg.hu.
Zákon o zhromažďovaní preveruje aj Európska komisia, pretože podľa nej porušuje viaceré pravidlá a princípy Európskej únie. Komisár EK pre ľudské práva Michael O'Flaherty vyzval predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra na prehodnotenie legislatívy, pretože sa domnieva, že povedie k znemožneniu pochodu Pride, ku kriminalizácii pokojných demonštrantov a stigmatizácii LGBTI ľudí, a teda aj k porušeniu princípov právneho štátu.