TEL AVIV. Palestínske hnutie Hamas je ochotné prepustiť viac rukojemníkov, ako pôvodne ponúkalo, na základe novej dohody o prímerí vo vojne v Pásme Gazy, uviedla v pondelok podľa serveru The Times of Israel (ToI) televízia Al-Arabíja.
Saudskoarabský kanál s odvolaním sa na svoje zdroje oznámil, že príprava novej dohody je v záverečnej fáze a že Hamas predbežne súhlasil so zvýšením počtu rukojemníkov, ktoré odovzdá Izraelu.
Podľa libanonských médií a izraelskej skupiny rodín unesených ide teraz o prepustenie desiatich zadržaných.
Rokujú o prepustení rukojemníkov
Rokovania vraj viazali kvôli požiadavke Izraela, aby teroristické hnutie výmenou za predĺženie prímeria prepustilo 11 rukojemníkov, zatiaľ čo Hamas ponúkol odovzdanie iba piatich.

Podľa správ z uplynulého víkendu Izrael v poslednom návrhu vyjadril ochotu znížiť požadovaný počet rukojemníkov na prepustenie.
Al-Arabíja tiež uviedla, že Spojené štáty, ktoré sú spolu s Egyptom a Katarom sprostredkovateľmi rokovaní, Hamasu oznámili, že vyvinú tlak na Izrael, aby začal rokovania o ukončení vojny.
Fórum Tikva, pravicovo orientovaná skupina rodín unesených, podľa ToI uviedlo, že Izrael v súčasnosti žiada odovzdanie desiatich rukojemníkov.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu večer telefonoval rodičom jedného z doteraz zadržiavaných Izraelčanov, aby ich informoval o vývoji rokovaní s tým, že vláda teraz pracuje na dohode o prepustení desiatich rukojemníkov, uviedlo fórum vo vyhlásení.
Tiež nemenovaný predstaviteľ Hamasu, na ktorého sa odvolala libanonská stanica Al-Majádín, povedal, že hnutie teraz skúma izraelský návrh na 45-dňový pokoj zbraní výmenou za prepustenie desiatich rukojemníkov.
Hamas si vyžiadal viac času
Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu v pondelok medzitým zopakoval, že hnutie je pripravené prepustiť všetkých zostávajúcich rukojemníkov za "serióznu výmenu väzňov" a za záruky, že Izrael ukončí vojnu. Židovský štát pritom obvinil, že blokuje cestu k prímeriu.
Delegácia Hamasu v pondelok rokovala so zástupcami Egypta a Kataru v Káhire.
"Sme pripravení prepustiť všetkých (zadržaných) Izraelčanov v rámci serióznej dohody o výmene (palestínskych) väzňov, ukončení vojny, stiahnutí izraelských síl z Pásma Gazy a prísune humanitárnej pomoci," povedal agentúre AFP zástupca hnutia Táhir Nunu.

"Problémom nie je počet" rukojemníkov, ktorí majú byť prepustení, "ale skôr fakt, že okupant (Izrael) neplní svoje záväzky, blokuje napĺňanie dohody o prímerí a pokračuje vo vojne. Preto Hamas trvá na tom, že sú nutné záruky, ktoré okupanta donútia dohodu dodržiavať, "dodal.
Prvá fáza prímeria sa začala 19. januára a podľa pôvodnej dohody mala trvať 42 dní, počas ktorých mala byť dojednaná fáza druhá.
To sa však nestalo a Izrael prímerie 18. marca ukončil, keď obnovil rozsiahle vojenské operácie, podľa vlády s cieľom vyvinúť tlak na Hamas k vydaniu rukojemníkov.
Podľa zdrojov agentúry Reuters sa pondelkové kolo rokovaní v Káhire skončilo bez zjavného prelomu, keď Hamas trvá na postoji, že akákoľvek dohoda musí viesť k ukončeniu vojny.
Napriek tomuto zásadnému rozporu však podľa zdrojov delegácie Hamasu vedená šéfom skupiny v Gaze Chalílom Hajjom prejavila určitú flexibilitu ohľadom toho, koľko rukojemníkov by mohla prepustiť výmenou za palestínskych väzňov zadržiavaných Izraelom v prípade predĺženia prímeria.
Hamas si podľa egyptského zdroja Reuters vyžiadal viac času na posúdenie zatiaľ posledného návrhu, ktorým je práve prepustenie desiatich rukojemníkov.
Tento návrh v pondelok izraelskému armádnemu rozhlasu potvrdil aj člen Netanjahuovho bezpečnostného kabinetu Zeev Elkin.
Ofenzíva v Gaze
Izrael začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy po útoku Hamasu a jeho spojencov na juh Izraela v októbri 2023, pri ktorom ozbrojenci zabili na 1200 ľudí a ďalších 251 uniesli do Pásma Gazy.
Z nich Hamas stále zadržiava 58 osôb, nažive ich však podľa poznatkov Izraela už je len 24. Väčšina ostatných bola prepustená počas dvoch prímeria výmenou za stovky palestínskych väzňov, osem oslobodila izraelská armáda pri záchranných operáciách.
Od začiatku vojny bolo v Pásme Gazy podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva zabitých takmer 51-tisíc Palestínčanov, údaje úradu ovládaného Hamasom však nerozlišujú medzi ozbrojencami a príslušníkmi Hamasu a civilistami.
Väčšina z 2,3 milióna palestínskych obyvateľov sa musela kvôli bojom evakuovať, veľká časť aj niekoľkokrát, a vojna spôsobila na tomto území rozsiahlu humanitárnu krízu.