SUMY, BRATISLAVA. Medzi obhorenými troskami v centre mesta zostal uprostred zničený vrak autobusu - ani jeden cestujúci neprežil. V jeho okolí, pomedzi roztrúsené ďalšie obete, sa ľudia objímali a plakali.
„Každý sa bojí, že by sa to mohlo zopakovať. Každý sa bojí zisťovať správy o svojich príbuzných. Niektorí ľudia stále nevedia, čo sa stalo ich [blízkym] a hľadajú ich,“ povedala pre denník The Kyiv Independent Anna Špurik, novinárka zo sumských novín Cukr.
Ruský nedeľňajší útok na Sumy na severovýchode Ukrajiny si vyžiadal 34 obetí a 119 zranených. V čase útoku sa na mieste nachádzalo mnoho ľudí, ktorí sa počas Kvetnej nedele zúčastňovali na bohoslužbách.
Medzi obeťami boli aj jedenásťročný Maksym Martynenko a jeho rodičia, organistka miestnej filharmónie Olena Kohut, dve devätnásťročné študentky medicíny či 30-ročná matka dvoch detí Julia Jelšanská.
„Je to genocída,“ povedal pre denník The Guardian filmový režisér Volodymyr Niankin, ktorého dieťa poranili lietajúce trosky, keď utekalo do krytu.
„Prvý výbuch rozbil okná, ale druhý výbuch bol ešte silnejší. Okamžite sme sa ponáhľali na miesto činu, kde sa nám naskytol hrozný pohľad,“ povedal pre miestny denník Suspilne Sumy Oleksij Klyujev, vedúci sumskej neziskovej organizácie Dobrobat.
Dve explózie, ktoré zasiahli Sumy okolo 10.20, poškodili dvadsať budov vrátane bytov, domov, podnikov a obchodov. Ide o najhorší samostatný ruský útok na ukrajinských civilistov od roku 2023, keď pri útokoch pri Kupjansku zahynulo 51 ľudí, uvádza televízia CNN.
V článku sa dočítate:
- ako na ruský útok reagoval Trump,
- prečo Rusi údajne zaútočili na Sumy,
- že Nemci zrejme Ukrajincom poskytnú rakety Taurus.
Kritizujú útok aj ceremóniu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštevu Ukrajiny ešte pred tým, ako s Ruskom uzavrie akúkoľvek dohodu o ukončení vojny. Trumpa tiež poprosil, aby sa dobre pozrel na civilistov a vojakov, ale tiež nemocnice a kostoly.
Trump v nedeľu uviedol, že sa Rusko zrejme dopustilo chyby, pričom ruský útok každopádne označil za strašný. K úderu došlo v čase, keď sa USA usilujú o ukončenie vojny prostredníctvom rokovaní s Rusmi, čo je významná zmena v prístupe Spojených štátov amerických, ktorá prišla s nástupom Trumpovej administratívy.
Keď však médiá Trumpa požiadali, aby objasnil, čo mal na mysli, keď povedal, že Rusko urobilo chybu, tak dodal: „Verím, že to bola chyba. Spýtajte sa ich [Rusov].“
Americký prezident je však podľa The Guardian nahnevaný na to, že Rusko nezastavilo bombardovanie ukrajinského územia, ale zatiaľ neprijal žiadne konkrétne opatrenia proti Moskve. Ukrajina podpísala 30-dňové prímerie, ktoré Washington navrhol pred niekoľkými týždňami.

Ruský útok dokonca prišiel iba dva dni po stretnutí osobitného veľvyslanca Trumpovej administratívy pre sprostredkovanie mieru medzi Ruskom a Ukrajinou Steva Witkoffa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Zelenskyj však dodatočne pripomína, že Putin už dva mesiace ignoruje americký návrh na bezpodmienečné prímerie.
Ukrajinou nedávno otriasol aj ruský útok v Kryvom Rihu, kde zomrelo dvadsať ľudí a 61 bolo zranených. Kremeľ vtedy uviedol, že sa zameral na stretnutie veliteľov jednotiek a západných inštruktorov, pričom svoje tvrdenia nijako nepodložil.
Najkrvavejšie ruské útoky na Ukrajinu
- 16. marec 2022 - divadlo v Mariupole – 600+ obetí
- 8. apríl 2022 – železničná stanica v Kramatorsku – 59 obetí
- 5. októbra 2023 – kaviareň a obchod v obci Hroza pri Kupiansku, Charkovská oblast – 52 obetí
- 14. júl 2022 – obytný dom v Časiv Jare – 48 obetí
- 14. januára 2023 – obytný dom v Dnipre – 46 obetí
- 29. marec 2022 – regionálna administratívna budova v Mykolajive – 37 obetí
- 8. júl 2024 – detská nemocnica Ochmatdyt, Kyjev – 33 obetí.
Zdroj: NV.ua
Ruskí propagandisti zároveň obdobne obhajujú aj nedeľňajší raketový útok na Sumy. Už zopár hodín po explóziách sa totiž internetom šírili informácie, ktoré ruský úder ospravedlňovali, upozorňuje na sociálnej sieti nezisková skupina Hoaxy a podvody.
Príspevky obsahujú správy o tom, že ruskí vojaci iba cielili na oceňovanie ukrajinských vojakov, ktoré sa na mieste konalo. Informácie o možnej ceremónii v centre Súm priniesol aj denník Ukrajinská pravda, citujúc starostu blízkeho mesta Konotop Artema Semenichina. "Cieľom číslo jeden boli civilisti, najmä deti. Cieľom číslo dva bola armáda," tvrdí starosta.
Podľa ukrajinských predstaviteľov ruská armáda pravdepodobne použila kazetovú muníciu, vysvetľuje CNN. „Vypáliť kazetové bomby na centrum 250-tisícového mesta v čase, keď sú ľudia zhromaždení v kostoloch, je prejavom absolútnej bezohľadnosti voči ľudskému životu. Je to útok na civilistov s cieľom šíriť strach, paniku a hrôzu,“ dodávajú Hoaxy a podvody.
Snahy obhajovať útok tým, že Rusko cielilo na údajnú ceremóniu, kritizoval aj generál vo výslužbe Pavel Macko. "Ide o masovú vraždu a to, že by nešlo aj o vojnový zločin, by sa dalo konštatovať len vtedy, ak by Rusi jednoznačne preukázali, že ich balistická raketa fatálne zlyhala. Lenže oni to boli dve rakety a vzhľadom na okolnosti je vylúčené akéhoľvek technické zlyhanie a ide teda o cielený útok a vojnový zločin," napísal na Facebooku.
Kremeľ aj v pondelok trval na tom, že útočí iba na vojenské ciele.
Útok na Kerčský most
Odchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že útok ukázal, čo znamenala údajná pripravenosť Ruska na mier. Jeho nástupca Friedrich Merz zase obvinil Rusko zo spáchania vojnového zločinu, ktorý označil za podlý.
Merz zároveň uviedol, že Nemecko je ochotné poslať na Ukrajinu rakety Taurus, o ktoré Kyjev žiadal. Scholz v minulosti odmietol Zelenského prosby o dodávky rakiet Taurus, ktoré môžu spôsobiť obrovské škody na stavbách, ako sú mosty a bunkre, pretože sa obával eskalácie konfliktu.
V nedeľu však Merz naznačil nielen to, že je ochotný dodať Ukrajine rakety Taurus, ale tiež navrhol, že by sa dali použiť na zasiahnutie cieľov, ako je Kerčský most, ktorý spája Rusko s Krymom.

Merz síce postoj Scholza dlhodobo kritizoval, ale dosiaľ zostáva otázne, či by nemecká vláda daný návrh podporila. Dolet rakiet Taurus je cez 500 kilometrov, čo presahuje schopnosti iných rakiet, ktoré Ukrajincom dodávajú Briti, Francúzi či Američania, vysvetľuje denník The Financial Times.
Kremeľ následne varoval Merza, že jeho prísľub ponúknuť Ukrajine rakety Taurus by viedol k ďalšej eskalácii.
Na situáciu reagovala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá označila útok za barbarský. „Rusko očividne porušuje medzinárodné právo,“ povedala von der Leyenová. „Sú potrebné prísne opatrenia na vynútenie prímeria. Európa bude naďalej oslovovať partnerov a udržiavať silný tlak na Rusko, až kým sa neskončí krviprelievanie a nedosiahne sa spravodlivý a trvalý mier za podmienok Ukrajiny.“
Ruský nedeľňajší útok odsúdil aj britský premiér Keir Starmer s tým, že je zhrozený.
Kým zo slovenských predstaviteľov útok na Sumy odsúdil prezident Peter Pellegrini a vyzval Rusko, aby začalo riešiť otázku mieru za rokovacím stolom a nie riadenými strelami, ktoré zabijajú civilistov, premiér Robert Fico sa k útoku odmietol vyjadriť. „Odsudzujem všetko zabíjanie, ale nemám dostatok informácií, aby som teraz len tak niečo povedal," dodal pre Korzár.