Kyjev 21. marca (TASR) - Terajšiu situáciu na Ukrajine považuje 80 percent obyvateľov krajiny za politickú krízu. O existencii opozície voči vládnucej moci je presvedčených 63 percent verejnosti. Svedčia o tom dnes zverejnené výsledky prieskumu verejnej mienky inštitúcie Socis a fondu Demokratické iniciatívy z prvej polovice marca.
Spomínané dva fakty sú v zjavnom rozpore s vyhláseniami prezidenta Leonida Kučmu, ktorý súčasnú situáciu na Ukrajine nepovažuje za krízovú a spochybňuje takisto existenciu protiprezidentskej opozície.
Výmenu prezidenta považuje za cieľ opozície 53 percent opýtaných, túžbu dostať sa k moci 47 percent, boj proti existujúcemu mocenskému systému 34 percent. Podľa 72 percent opýtaných sa však Ukrajina pohybuje nesprávnym smerom.
Pre zlepšenie života je nevyhnutné vyberať vedúcich predstaviteľov, ktorí môžu efektívne pracovať a realizovať reformy. Vyjadrilo sa tak 55 percent respondentov. Ďalších 38 percent si v tejto súvislosti myslelo, že všetci by sa mali pridržiavať zákonov.
Prezidentovi Kučmovi úplne dôveruje 10 percent opýtaných a vôbec nedôveruje 56 percent. Jeho negatívna bilancia dôvery - 46 percent, ako rozdiel medzi dôverou a nedôverou, sa oproti novembru minulého roka zvýšila o osem percent.
Expertka fondu Demokratické iniciatívy sociologička Iryna Bekeškinová uviedla, že pokles dôvery k hlave štátu je priamo spojený so vzťahom verejnosti ku kazetovému škandálu. Spomedzi tých, ktorí veria v pravosť nahrávok rozhovorov v kabinete prezidenta, Kučmovi dôveruje šesť percent a nedôveruje 67 percent obyvateľov. Medzi tými, čo v to neveria, dôveruje prezidentovi 29 percent a nedôveruje 27 percent osôb.
Ak sa Kučmovi nepodarí presvedčiť obyvateľstvo, že nemá nič spoločné s nahrávkami a zmiznutím novinára Georgija Gongadzeho, dôvera k nemu sa podľa sociologičky neobnoví.
Premiér Viktor Juščenko ako jediný z popredných ukrajinských politikov má pozitívnu bilanciu dôvery - plus dve percentá. Pred štyrmi mesiacmi to ešte bolo mínus osem percent. Medzi osobami nad 55 rokov má však bilanciu plus 10 percent. Súvisí to so zlepšením situácie v oblasti vyplácania dôchodkov a ich zvýšením.
Predseda parlamentu Ivan Pljušč má bilanciu dôvery mínus 37 percent, líder komunistov Petro Symonenko mínus 22 percent, predseda socialistov Oleksandr Moroz mínus 32 percent, exvicepremiérka Julija Tymošenková mínus 51 percent. Pobyt vo vyšetrovacej väzbe jej úroveň dôvery nezlepšil.
(spolupracovník TASR Martin Benko) ed