JENA. Imigračná sudkyňa v Louisiane rozhodla, že Spojené štáty môžu deportovať propalestínskeho aktivistu Mahmúda Chalíla na základe argumentu federálnej vlády, že predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť.
Chalíl sa proti rozhodnutiu môže odvolať. Píšu o tom tlačové agentúry a americké médiá.
Imigrační agenti Chalíla zadržali 8. marca kvôli tomu, že zohral vedúcu úlohu pri vlaňajších protestoch na podporu Palestíny na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, a previezli ho do detenčného zariadenia pre migrantov v Louisiane.
Trumpova administratíva sa ho snaží deportovať, hoci Chalíl má v USA právo trvalého pobytu a nebol obvinený z trestného činu.

Antisemitský aktivizmus
Americký minister zahraničia Marco Rubio tvrdí, že Chalílov aktivizmus je antisemitský a že povolenie zostať v krajine by narušilo cieľ americkej zahraničnej politiky, ktorým je boj proti antisemitizmu vo svete.
Chalílovi právnici napadli zákonnosť zadržania ich klienta s tým, že Trumpova administratíva sa pokúša potláčať slobodu prejavu.
Imigračná sudkyňa Jamee Comansová uviedla, že tvrdenie vlády, že prítomnosť aktivistu v Spojených štátoch predstavuje "potenciálne závažné zahraničnopolitické dôsledky" postačuje na to, aby boli splnené podmienky na jeho vyhostenie.

Nebude vyhostený okamžite
Tridsaťročný aktivista nebude vyhostený okamžite. Jeho advokáti už skôr uviedli, že ak by mu bola deportácia nariadená, proti súdnemu rozhodnutiu by sa odvolali.
Comansová dala Chalílovi čas do 23. apríla, aby požiadal o odklad deportácie, ak sa jeho právnici domnievajú, že naň má nárok. Sudkyňa uviedla, že ak túto lehotu nedodrží, nariadi jeho deportáciu buď do Sýrie, kde sa narodil, alebo do Alžírska, ktorého je občanom.
Pri rozhodovaní o deportácii Chalíla sa Rubio opieral o zriedkapoužívaný federálny zákon z 50. rokov, ktorý hral významnú úlohu pri formovaní prisťahovalectva do USA počas studenej vojny. McCarranov-Walterov zákon alebo zákon o prisťahovalectve a občianstve z roku 1952 bol však zameraný proti komunistickej ideológii, ktorú zakazoval cudzincom v USA propagovať, a ministrovi zahraničia dáva právomoc rozhodnúť, že prítomnosť cudzinca v Spojených štátoch ohrozuje zahraničnopolitické ciele krajiny.