KYJEV, BRATISLAVA. Ešte pred dvoma mesiacmi kontrolovala ukrajinská armáda ruské mesto Sudža, vzdialené od hraníc asi desať kilometrov.
Ukrajinský vpád do Kurskej oblasti, pri ktorom armáda kontrolovala počas siedmich mesiacov 28 obcí, sa však pred mesiacom skončil ústupom späť za hranice.
Teraz sa ruská armáda začína prebíjať na ukrajinskú stranu, do Sumskej oblasti.
„Ofenzíva sa už začala. Už niekoľko dní, takmer týždeň, sme svedkami takmer dvojnásobného nárastu počtu nepriateľských útokov na všetkých hlavných smeroch,“ povedal v stredu pre web LB.ua veliteľ ukrajinskej armády Oleksandr Syrskyj.
Niektorí experti upozorňujú, že Rusi by mohli v oblasti vytvoriť nárazníkovú zónu, iní sa dokonca obávajú širšej letnej ofenzívy, ktorá by mohla cieliť aj na kedysi 260-tisícové mesto Sumy.
Rizikom môžu byť aj vojenské manévre, ktoré po štyroch rokoch chystajú Rusi s Bielorusmi pri východnom krídle štátov NATO.
V článku sa dočítate:
- Kde sa rozširuje sivá zóna?
- Chce Rusko nárazníkovú zónu?
- Má kapacity na väčší útok?
- Prečo je rizikom jesenné vojenské cvičenie?
Čakajú na väčšiu eskaláciu
O novej ruskej ofenzíve v Sumskej a Charkovskej oblasti hovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už koncom marca.
„Putin sa snaží (naťahovaním rokovaní o prímerí) kúpiť si čas a pripravuje sa na jarnú ofenzívu. Vidíme prípravy pre budúcu operáciu. Chcel ju začať už pred ôsmimi mesiacmi, no prekazili sme mu to vďaka nášmu vpádu do Kurska,“ povedal v rozhovore pre Le Figaro Zelenskyj.
Tzv. sivá zóna, v ktorej nie je jasné, kto oblasť kontroluje, sa medzi ukrajinskými obcami Basivka a Žuravka v Sumskej oblasti rozširuje, povedal pre verejnoprávny web Suspilne ešte v utorok Ruslan Mikula, šéf projektu DeepState Map, ktorý sleduje pohyb vojsk.
„Nepriateľ sa snaží preraziť hranicu a získať oporu po celej dĺžke štátnej hranice od Žuravky až po kontrolný bod Sudža. V súčasnosti prebiehajú boje a nepriateľ je každý deň zasiahnutý paľbou,“ tvrdí Mikula.