WASHINGTON, BRATISLAVA. „Grónsko získame tak či onak,“ povedal 5. marca americký prezident Donald Trump počas svojho výročného prejavu na zasadnutí amerického Kongresu. A vskutku – Trumpov sľub získať arktický ostrov patriaci pod Dánsko sa odvtedy premenil do plnohodnotného plánu Spojených štátov, na ktorom americký prezident v súčasnosti aktívne pracuje.
Plány ohľadom Grónska medzičasom zmobilizovali viacero oddelení Trumpovej administratívy. Národná bezpečnostná rada sa už niekoľkokrát v súkromí zišla a nedávno dokonca zadala konkrétne pokyny viacerým zložkám americkej vlády, uvádza pre denník The New York Times americký predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.
Úplné detaily plánu získania Grónska sú dosiaľ nejasné, ale Národná bezpečnostná rada podľa zdroja dosiaľ údajne nezvažovala vojenskú intervenciu, a to ani napriek Trumpovým narážkam na použitie sily.
Trumpovi poradcovia namiesto využitia násilia kladú dôraz na potrebu presvedčiť 57-tisíc Grónčanov, aby sami požiadali o pripojenie k Spojeným štátom. Trumpova administratíva pritom už nejaký čas vyhlasuje, že Dánsko je slabým správcom arktického ostrova, ktorý dokážu skutočne ochrániť iba Američania.
V článku sa dočítate:
- čo má byť súčasťou amerického plánu na získanie Grónska,
- ako Trump láka Grónčanov na svoju stranu,
- prečo USA suspendovali bývalú veliteľku americkej základne v Grónsku.
Prísľub bohatstva
Tím amerického prezidenta v súčasnosti diskutuje o reklamách, ktorými by Grónsko zaplavil, ale tiež o príspevkoch na sociálnych sieťach, ktorými by ovplyvnil verejnú mienku grónskych obyvateľov, hovorí pre The New York Times pod podmienkou zachovania anonymity ďalšia osoba z prostredia americkej vlády.
Informačná kampaň má podľa plánu schváleného Národnou bezpečnostnou radou údajne obsahovať apel na spoločné dedičstvo Grónčanov s Inuitmi na Aljaške, ktorá je od Grónska vzdialená 4 115 kilometrov. Trumpova administratíva však zatiaľ podobné spojenie verejne nenaznačila.
Grónsku populáciu tvoria z 89 percent Inuiti, ktorí prišli na arktický ostrov pred stovkami rokov. Predpokladá sa, že Inuiti prešli do Grónska z Kanady, pričom ako odrazové mostíky použili v sérii migrácií ostrovy kanadskej Arktídy.
V marcových grónskych parlamentných voľbách však skončila politická strana, ktorá preferuje užšie vzťahy s USA, na druhom mieste.