VARŠAVA. Počet nelegálnych prekročení vonkajších hraníc Európskej únie a krajín pridružených do schengenského priestoru sa v prvých troch mesiacoch tohto roka oproti rovnakému obdobiu vlani znížil o takmer 34-tisíc, čo predstavuje viac než 30 percent.
Uviedla to pre magazín Politico Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).
Pokles zaznamenala na všetkých hlavných migračných trasách. Najvýraznejší úbytok - o 64 percent - zaregistrovala na trase cez Albánsko, Srbsko, Čiernu Horu a Severné Macedónsko. Naopak, najviac využívanou bola trasa cez Grécko, Cyprus a Bulharsko, hoci aj tam došlo k približne 29-percentnému poklesu.
„Na mnohých miestach vidíme výsledky aktívnejších krokov zameraných na siete organizovaného zločinu a spoluprácu s agentúrou Frontex, najmä na Balkáne,“ objasnil hovorca Frontexu Chris Borowski.
Hoci Frontex nemôže urobiť jednoznačný záver o tom, prečo v prvom štvrťroku došlo k takému výraznému poklesu oproti vlaňajšku, je podľa Borowského jasné, že ide o pokračovanie klesajúceho trendu.
Politico pripomína, že Európska únia v posledných mesiacoch pohrozila sprísnením migračných predpisov - prišla s plánom na zefektívnenie deportácií, prísnejšími trestami pre odmietnutých migrantov, ktorí neopustia jej územie, a vytvorením tzv. návratových centier v krajinách mimo EÚ, v ktorých budú umiestnení ľudia čakajúci na deportáciu.
Tisíce ľudí napriek často nebezpečným podmienkam pokračujú v snahách dostať sa nelegálne do Európy po mori alebo po súši. Medzinárodná organizácia pre migráciu odhaduje, že v prvom štvrťroku tohto roka na mori zahynulo 385 migrantov, pričom za celý minulý rok ich bolo približne 2300.