MNÍCHOV/BERLÍN. Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).
Jednomyseľné rozhodnutie padlo na rokovaniach vedenia strany s poslancami spolkového a krajinského parlamentu za CSU, informovala agentúra DPA.
Vytvorenie koalície
CDU musí dohodu podľa svojich stanov schváliť na mimoriadnom zjazde, ktorý by sa mohol konať 28. apríla. V SPD o nej začne na budúci utorok hlasovať jej takmer 358-tisíc členov. Hlasovanie potrvá dva týždne a skončí sa 29. apríla.
Lídri spomínaných troch strán dohodli na vytvorení koalície v stredu, takmer sedem týždňov po predčasných voľbách.
Koaličná dohoda s názvom Zodpovednosť za Nemecko má 144 strán a upravuje aj rozdelenie ministerstiev. Vznikne aj nový rezort pre digitalizáciu a modernizáciu štátu. CSU dostane ministerstvo vnútra, ministerstvo pôdohospodárstva a reformované ministerstvo výskumu, technológii a kozmonautiky.
CSU sa do koaličnej dohody podarilo presadiť napríklad rozšírenie vyplácania rodičovského dôchodku, sprísnenie migračnej politiky a zníženie daňového zaťaženia firiem.
Niektoré predvolebné sľuby, ako napríklad návrat k jadrovej energetike či zrušenie zákona prijatého predchádzajúcou vládou, ktorý za určitých podmienok legalizuje súkromné vlastníctvo, pestovanie a medicínsko-vedecké využívanie konope, však súčasťou dohody nie sú.
Merkelová: Merz má absolútnu vôľu vládnuť
Pravdepodobný budúci nemecký kancelár Friedrich Merz má podľa Angely Merkelovej „absolútnu vôľu vládnuť“.
Uviedla to deň po tom, čo sa Merzov kresťanskodemokratický blok CDU/CSU dohodol na novej vláde so sociálnymi demokratmi (SPD).
Informovala o tom agentúra DPA.
Merz a Merkelová boli v minulosti vnútrostraníckymi rivalmi o vedenie konzervatívneho bloku CDU/CSU. Merkelová súboj vyhrala a v roku 2002 prevzala vedenie strany CDU. Od 22. novembra 2005 viedla spolkový kabinet 5860 dní, o desať dní menej ako najdlhšie vládnuci kancelár Helmut Kohl.
„Stála medzi nami jednoduchá skutočnosť, ktorá sa v živote vyskytuje pomerne často, a to že sme obaja chceli byť lídrami,“ komentovala vtedajšiu situáciu exkancelárka pre verejnoprávny rozhlas Deutschlandfunk.
Vzťahy medzi Merkelovou a Merzom boli chladné najmä po tom, ako ho v roku 2002 prinútila odstúpiť z postu predsedu poslaneckého klubu.
Merz sa následne z politiky stiahol. Vrátil sa až po odchode Merkelovej do politického dôchodku a v roku 2021 bol zvolený do Spolkového snemu. V tom istom roku prevzal vedenie CDU.
Hoci Merkelová kritizovala Merzove kroky počas predvolebnej kampane pred februárovými parlamentnými voľbami, údajne mu SMS správou zablahoželala k víťazstvu, píše DPA.