PEKING, BRATISLAVA. Po tom, čo americký prezident Donald Trump ohlásil začiatkom apríla vysoké clá na mnohé krajiny, Machotso Moeti v Lesothe na juhu Afriky sa začala obávať o svoju prácu.
Moetiová sa presťahovala do hlavného mesta Maseru z vidieku za prácou v továrni, kde prišíva etikety na oblečenie americkej značky Gap.
„Práca v továrni je jediné zamestnanie, ktoré za roky poznám. Ak sa továrne zatvoria, nezostane mi veľa možností. Budem nútená vrátiť sa domov do chudoby, z ktorej som si myslela, že som utiekla," povedala pre denník The Guardian.

Po tom, čo Trump najnovšie pozastavil clá uvalené na väčšinu krajín na 90 dní, sa zrejme o prácu báť nemusí. Rovnaký pocit však nemajú pracovníci v Číne.
Tej Trump dokonca zvýšil clo na 145 percent. Čína krok opätovala 84-percentným clom na americký tovar.
Čínske továrne sú pritom od amerického trhu do značnej miery závislé - funguje to však aj opačne. Clá totiž postihnú aj amerických podnikateľov, ktorí z Číny dovážajú tovar. Mnohí sa teraz obávajú, že prídu o živobytie.
V článku sa dočítate aj:
- ako clá ovplyvnia výrobu v Číne,
- aký dosah budú mať na amerických obchodníkov,
- ktoré podniky utrpia najviac.
Obavy čínskych fabrík
Mnohé americké spoločnosti si dávajú šiť oblečenie v čínskych fabrikách. Od ich dopytu sú závislé najmä menšie továrne. Niektorým z nich už zrušili objednávky, iné zo strachu z dosahu ciel dočasne zatvorili.
Ich majitelia čakajú na bližšie informácie, no rozhliadajú sa po kupcoch v iných krajinách aj doma. Zamestnanci zas dúfajú, že neprídu o prácu natrvalo.

„Obchodná vojna má obrovský vplyv. Ak nemôžete vyvážať, bude menej objednávok na oblečenie a nič s tým nebudeme môcť urobiť," opisuje pre denník New York Times Ling Meilan, spolumajiteľka továrne na výrobu košieľ v meste Kanton na juhu Číny.
Meilan sa zameriava najmä na predaj pre čínske obchody, preto sa nemusí až tak obávať.
Yao, manažérka neďalekej továrne, ktorá dodáva tovar pre Amazon, však hovorí, že už pocítila spomalenie objednávok. „Ak budú americké clá príliš vysoké, nebudeme môcť pokračovať a určite prejdem na iné trhy,“ hovorí.
Trpia aj Američania
Trump svojim podporovateľom počas kampane na prezidenta sľúbil, že sa budú mať ekonomicky lepšie. „Buďte v pohode. Všetko dobre dopadne," odkázal zas Američanom pred ohlásením nových ciel pre Čínu.
Lyn Alessi, majiteľka veľkoobchodnej firmy s látkami v New Yorku, si tým však nie je úplne istá. Výrobu má v Európe aj Ázii a clá by ceny podľa nej mohli zdvihnúť až o polovicu.
„Všetci moji zákazníci spomaľujú a pýtajú sa ma, čo budeme robiť, kde môžeme presťahovať výrobu," hovorí pre stanicu CBS News.
Vrátiť späť výrobu do USA, čo chce dosiahnuť Trump, by podľa nej trvalo najmenej desať rokov.
Najpostihnutejšie budú malé podniky. So svojou novou realitou sa na sociálnej sieti zdôverila napríklad Beth Benike zo štátu Minnesota, ktorej značka predáva výrobky pre bábätká.
Vyrába ich však v Číne. Uviedla, že za výrobu už zaplatila zhruba 160-tisíc dolárov a za dovoz do USA by musela zaplatiť ešte viac. Snaží sa preto nájsť riešenie - mohla by sa pokúsiť predať výrobky v zahraničí alebo ich z Číny poslať do inej krajiny, kde by ich prebalili.
„Mám strach o svoj podnik aj o všetky ostatné malé podniky v Spojených štátoch. Do nášho podnikania sme investovali a teraz nevieme, čo robiť. Mohla by som prísť o svoj domov a nerozumiem tomu a neviem, čo mám robiť,“ povedala vo videu.