Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Washington sa v stredu prebudil do rána s najvyššími clami na zahraničný tovar za posledných sto rokov a varovnými signálmi na dlhopisových trhoch, ktoré ukazovali, že snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa pretvoriť globálny obchod môže nakoniec vyvolať obrovskú krízu.
Trumpovi poradcovia boli ešte ráno presvedčení, že jeho snaha reštrukturalizovať svetovú ekonomiku a zmietnuť zo stola generácie globalizácie je dôveryhodná – a to aj napriek tomu, že index S&P 500 za týždeň stratil 12 percent svojej hodnoty.
Jeden z vysokých predstaviteľov Bieleho domu povedal, že Wall Street nerozumie Main Street (výraz používaný na označenie bežných ľudí, resp. lokálnych ekonomík a podnikov – pozn. red.), ktorá ešte stále amerického prezidenta podporuje.
O niekoľko hodín neskôr však Trump čiastočne ustúpil – síce vystupňoval svoju obchodnú vojnu s Čínou, ale znížil mnohé iné clá, ktoré predtým zaviedol pre zvyšok sveta. Akciové trhy následne zrazu prudko vzrástli.
„Hovorí sa, že to bol najväčší deň vo finančných dejinách,“ uviedol Trump len 90 minút po tom, ako príspevkom na sociálnej sieti Truth Social zvrátil zavedené clá.
V článku sa dočítate:
- ako na situáciu reagovali republikáni,
- s kým Trump v stredu hovoril,
- že Lutnick hovoril so Šefčovičom,
- či odsunuli Navarra na vedľajšiu koľaj.
Sledoval Fox News, potom radil nakupovať
Išlo o šokujúci obrat, najmä po tom, čo Trumpovi poradcovia niekoľko dní opakovali, že americký líder sa jednoducho snaží zásadne pretvoriť svetovú ekonomiku.
Od utorkového večera do stredajšieho popoludnia však Trump a jeho obchodní poradcovia hovorili s viacerými republikánskymi poslancami a zahraničnými lídrami, ktorí vyjadrili obavy z oslabenia svetových trhov a následnej celosvetovej recesie, pričom na Trumpa naliehali, aby niečo urobil.
V stredu popoludní Trump už naznačoval, že zmení kurz, no konečné rozhodnutie podľa jeho slov pravdepodobne padlo až v stredu skoro ráno.
„Len tak sme to napísali, nemali sme prístup k právnikom. Napísali sme to len tak od srdca," povedal v Oválnej pracovni s dodatkom, že to však „bolo niečo, o čom sme určite nejaký čas hovorili a rozhodli sme sa stlačiť spúšť až teraz a sme z toho šťastní“.
Ešte v utorok večer po skončení relácie Seana Hannityho o deviatej na stanici Fox News mal Trump rozsiahly, približne hodinový telefonát so skupinou republikánskych senátorov, ktorí sa v relácii objavili. Niektorí zo senátorov vyjadrili svoje obavy z ciel, tvrdia tri zdroje oboznámené s obsahom.
Trump v tej večer sledoval aj vývoj na trhu s dlhopismi, „kde ľuďom prišlo trochu nevoľno“, povedal prezident.
Keďže senátori mali informáciu, že Trump bude reláciu sledovať, otvorene ho žiadali, aby o clách rokoval s ďalšími krajinami.
Senátor za Texas Ted Cruz Trumpovi odkázal, že jeho administratíva má dve možnosti, ako postupovať v otázke ciel.
Trump by ich mohol použiť ako páku na presvedčenie ostatných krajín, aby znížili svoje vlastné clá, alebo by mohol ponechať v platnosti clá, ktoré oznámil minulý týždeň, čo by viedlo ostatné krajiny k odvetným opatreniam.
„Druhá možnosť, ako som povedal prezidentovi, by bola hrozným výsledkom, ktorý by podľa mňa veľmi poškodil krajinu a veľmi poškodil Texas,“ povedal Cruz v rozhovore. „Takisto som ho vyzval, aby rýchlo vyjednal jednu alebo viacero veľkých obchodných dohôd.“
Cruz následne povedal, že tento rozhovor podľa neho Trumpa ovplyvnil a jeho stredajšie rozhodnutie o pozastavení ciel bolo „v súlade s tým, na čo sme naliehali“.

V stredu ráno sa Trump v Bielom dome stretol s republikánskym lídrom senátnej väčšiny Johnom Thunom a telefonicky hovoril so švajčiarskou prezidentkou Karin Kellerovou-Sutterovou.
Na hodinky značky Rolex či švajčiarsku čokoládu Trump predtým uvalil 31-percentné clá. Prezidentka preto na prezidenta tlačila, aby od opatrenia, ktoré poškodzovalo švajčiarsku ekonomiku, ustúpil.
Počas 25-minútového telefonátu zdôraznila úlohu, ktorú švajčiarske podniky zohrávajú pri vytváraní pracovných miest v USA, a poznamenala, že jej krajina minulý rok zrušila clá na dovoz amerického priemyselného tovaru, uviedol hovorca švajčiarskeho ministerstva financií.
Trump v stredu o ôsmej ráno sledoval aj rozhovor výkonného riaditeľa bankového gigantu JPMorgan Chase Jamieho Dimona na Fox News. Riaditeľ v ňom varoval, že vzhľadom na ekonomickú neistotu bude „pravdepodobným výsledkom“ ciel ekonomická recesia. Väčšina ľudí, s ktorými hovoril, podľa neho v dôsledku politiky „bude šetriť“.
„Zastávam pokojný názor, ale myslím si, že ak nedosiahneme nejaký pokrok, môže sa to zhoršiť,“ povedal Dimon v rozhovore, ktorý bol odvysielaný niekoľko hodín pred Trumpovým vyhlásením.
„BUĎTE V POHODE!“ odkázal Trump verejnosti v stredajšom rannom príspevku na sociálnej sieti Truth s tým, že o niekoľko minút neskôr napísal: „TOTO JE SKVELÝ ČAS NA NÁKUP.“

Nič sa ešte neskončilo
Americký minister obchodu Howard Lutnick medzitým telefonoval najvyššiemu predstaviteľovi Európskej únie pre obchod Marošovi Šefčovičovi, keďže EÚ v stredu schválila protiopatrenia na americké clá týkajúce sa ocele a hliníka. Tie boli navyše prispôsobené tak, aby zasiahli aj Trumpových voličov – od pestovateľov sóje až po výrobcov plastov.
Súčasne s prípravou odvetných opatrení sa lídri v EÚ, ktorá je najväčším zahraničným trhom pre americké tovary a služby, snažili predostrieť Američanom aj dohodu o odstránení čo najväčšieho počtu obchodných bariér.
Dopoludnia sedeli Lutnick a americký minister financií Scott Bessent s Trumpom v Oválnej pracovni a dohadovali sa na zmene, ktorá nakoniec prekvapila aj niektorých členov Trumpovho vlastného tímu.
Obaja muži boli s Trumpom aj počas toho, ako si pripravoval „jeden z najnezvyčajnejších príspevkov na Truth Social počas jeho vládnutia“, ako ho Lutnick nazval na sociálnej sieti X o 13.30 h, dvanásť minút po tom, ako Trump zverejnil svoj status o zmene v clách.
„Nič sa ešte neskončilo. Dosiahneme niečo, o čom sa nikomu ani len nesnívalo,“ povedal Trump na trávniku Bieleho domu asi hodinu po tom, čo oznámil čiastočné zrušenie ciel.
Hneď po týchto vyjadreniach sa Trumpovi poradcovia začali predbiehať vo vyhláseniach o tom, že to bola od začiatku stratégia amerického prezidenta.
„Majstrovská stratégia Trumpa, odvážne štátnické správanie a brilantné taktické plánovanie urobili v priebehu niekoľkých dní pre reformu nefunkčného medzinárodného obchodu viac, ako ktokoľvek iný za celé desaťročia, pričom ekonomicky a politicky izolovali globálneho architekta ekonomickej agresie: Čínu,“ uviedol na X zástupca šéfky štábu Bieleho domu Stephen Miller.

Jedna kapela, jeden zvuk
V priestoroch Bieleho domu sa však zdalo, že dokonca aj niektorí vysokopostavení úradníci boli týmto obratom vykoľajení.
Krátko po tom, čo Trump zverejnil svoj status o pozastavení ciel, sa mnohí jeho poradcovia snažili dohodnúť, ako budú postupovať ďalej a narýchlo zvolali aj tlačovú besedu s ministrom financií Bessentom a Trumpovou tlačovou tajomníčkou Karoline Leavittovou.
Vysokopostavený zahraničný diplomat, ktorý sa intenzívne zapájal do obchodných diskusií, sa o zmene politiky napríklad dozvedel z textovej správy od novinára, len chvíľu po tom, čo o tom na sociálnych sieťach informoval Trump. Diplomat, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, sa následne snažil zistiť ďalšie podrobnosti.
Po zverejnení príspevku sa poradcovia Bieleho domu zišli, aby prediskutovali fakty a jednotlivé body Trumpovho novokoncipovaného plánu.

Ani pracovníci Bieleho domu však v kľúčových detailoch nového nariadenia nemali jasno, keď sa novinári pýtali napríklad na to, či sa nové 10-percentné clá budú vzťahovať aj na Kanadu a Mexiko, ako to Bessent uviedol na tlačovej besede, napriek tomu, že neboli súčasťou Trumpovho minulotýždňového plánu s názvom Deň oslobodenia.
Kým Trump neohlásil zmenu, hlavnou náplňou práce Bieleho domu v ten deň bolo privítať šampiónov motoristických pretekov NASCAR a poobede podpísať niekoľko exekutívnych príkazov.
Keď však televízne obrazovky v Západnom krídle zaplnili znepokojujúce ekonomické správy, Bessent a Lutnick išli za Trumpom do Oválnej pracovne, aby doladili znenie jeho vyhlásenia.
Peter Navarro, Trumpov dlhoročný obchodný poradca, ktorý Trumpa nabádal, aby presadzoval agresívnu colnú politiku, sa na rozhovore v Oválnej pracovni nezúčastnil, čo bolo potenciálnym znakom toho, že jeho názor stráca na sile.

Bessent a Leavittová sa o ňom tiež nezmienili, keď diskutovali o spolupráci Trumpa s Lutnickom na ďalšom postupe. Bessent a Navarro boli počas rokovaní o clách všeobecne vnímaní ako osoby s opačným názorom, hoci Trumpovi poradcovia opakovane tvrdili, že pri podpore všetkých Trumpových rozhodnutí v tejto veci postupujú jednotne.
Navarro, ktorého v stredu videli v Západnom krídle, v rozhovore pre Fox News pred Bielym domom, krátko po Trumpovom vyhlásení, označil celú záležitosť ako „krásne rokovania“.
Novinárom, ktorí mu kládli doplňujúce otázky, sa vyhýbal a trval na tom, že ho nikto neodsunul na vedľajšiu koľaj.
„Krásne spolupracujeme,“ povedal Navarro. „(Bessent) je jeden z mojich najlepších priateľov, pracujeme spolu už roky... Všetci robíme svoju prácu pre prezidenta a toto je jej výsledok. „Jedna kapela, jeden zvuk, brat môj,“ povedal Navarro, keď ukončil rozhovor.
Svoju širšiu stratégiu napokon Trump odhalil novinárom v Oválnej pracovni. „Veľakrát najprv nejde o vyjednávanie, až kým sa to vyjednávaním zrazu nestane,“ povedal Trump. „A to sa stalo.“