PARÍŽ. Od začiatku roka bolo vo viacerých médiách vo Francúzsku identifikovaných 128 prípadov dezinformácií o klíme.
Vo štvrtok o tom informoval spravodajský web France Info, ktorý sa odvolal na správu troch mimovládnych organizácií. Tieto zistenia získali za pomoci umelej inteligencie (AI), ktorá je schopná takéto dezinformácie automaticky kvantifikovať.
Dezinformácie o obnoviteľných zdrojoch energie
Organizácie Quotaclimat, Science Feedback a Data For Good počas prvých troch mesiacov tohto roka vo Francúzsku monitorovali desať televíznych kanálov a osem celoštátnych rozhlasových staníc. Svoje zistenia uviedli v správe, ktorú vo štvrtok verejne prezentovali.
Medzi témy, ktoré sú najviac zasiahnuté dezinformáciami, patrí „s veľkým náskokom“ energetika. Ide najmä o dezinformácie zamerané na obnoviteľné zdroje energie, mobilitu a elektrické vozidlá.
Eva Morelová zo spoločnosti Quotaclimat objasnila, že nástroje AI dokážu skenovať písomné prepisy programov TV kanálov a ich zistenia následne preveruje človek.
Prienik aj do tradičných médií
Doplnila, že bez pomoci nástrojov AI sa expertom darilo odhaľovať mesačne len niekoľko dezinformácií, ktoré „boli v rozpore s faktami stanovenými medzinárodným vedeckým konsenzom.“
Morelová považuje počet odhalených dezinformácií za veľmi prekvapujúci. Zaskočená je aj zistením, že tento fenomén sa netýka len niekoľkých, ale takmer všetkých francúzskych médií.
Výnimkou sú TF1, France 3 Ile-de-France, M6, France 24 a RFI, v ktorých vysielaní počas monitorovaného obdobia nezazneli žiadne dezinformácie o klíme.
Na rozdiel od všeobecne prijímanej predstavy, že dezinformácie sa obmedzujú na sociálne siete, objavujú sa aj v tradičných médiách.
Mimovládne organizácie v súvislosti s tým hovoria o pomerne veľkom riziku, lebo spravodajské programy v tradičných médiách sa stále tešia dôvere divákov a poslucháčov, preto hrozí, že normalizáciou zavádzajúcich naratívov sa zotrie hranica medzi faktami a názormi.
Zo zistení mimovládnych organizácií tiež vyplýva, že výskyt dezinformácií o klíme sa zintenzívňuje pred významnými politickými a geopolitickými udalosťami, čo naznačuje, že verejná diskusia je za takých okolností veľmi citlivá na vlny dezinformácií.
Spravodajské materiály boli analyzované v rámci medzinárodného programu Climate Safeguards, ktorý sa týka automatického odhaľovania dezinformácií o klíme a ich analýzy.
Tomuto programu sa venuje centrum na monitorovanie médií a ich informovania o ekológii - Observatoire des Médias sur l'Écologie (OMÉ).