SME

Duda si uctil obete nehody pri Smolensku. Mali vyvrátiť sovietsku lož o Katyni

Letecká katastrofa sa stala pred 15 rokmi.

Zhromaždenie na cintoríne pred pamätníkom pri príležitosti 15. výročia leteckého nešťastia pri ruskom meste Smolensk vo Varšave vo štvrtok 10. apríla 2025.Zhromaždenie na cintoríne pred pamätníkom pri príležitosti 15. výročia leteckého nešťastia pri ruskom meste Smolensk vo Varšave vo štvrtok 10. apríla 2025. (Zdroj: TASR/PAP)

KRAKOV. Poľský prezident Andrzej Duda si v Krakove uctil pamiatku obetí leteckej tragédie pri Smolensku z 10. apríla 2010 a vyzdvihol ich historický i spoločenský význam.

Zdôraznil, že ich misia bola odpoveďou na tzv. katynské klamstvo, ktoré šírila sovietska propaganda, a mala nesmierny význam pre štát i národnú pamäť. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Chceli svojou prítomnosťou vyvrátiť sovietsku lož o Katyni. Ich cesta bola štátne a historicky mimoriadne dôležitá, preto ju absolvovali napriek všetkým nástrahám. Žiaľ, nikdy sa z nej nevrátili a nič nenapraví túto stratu – ani ich blízkym, ani Poľsku," uviedol Duda počas pietnej spomienky.

SkryťVypnúť reklamu

Katynský masaker bol masovou vraždou takmer 22 000 poľských dôstojníkov a intelektuálov sovietskou tajnou políciou NKVD na príkaz Josifa Stalina v roku 1940.

Sovietsky zväz desaťročia popieral svoju zodpovednosť a pripisoval zločin nacistickému Nemecku, čo vošlo do povedomia ako tzv. katynská lož. Moskva oficiálne priznala pravdu až v roku 1990.

Počas svätej omše krakovský arcibiskup Marek Jendraszewski podľa slov prezidenta vyzval na vďačnosť za službu tým, ktorí zahynuli. Prezident Duda sa pridal k tejto myšlienke a poďakoval všetkým, ktorí si obete pripomínajú.

"Sme im vďační za službu vlasti, za príklad, ktorý nám dali, za všetko, čo sme sa od nich mohli naučiť,“ povedal.

Pripomenul tiež, ako sa za 15 rokov Poľsko zmenilo, podľa jeho slov aj vďaka dielu tých, ktorí zahynuli pri Smolensku. "Poľsko je dnes krajinou čoraz bohatšou a silnejšou," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Donald Tusk pri príležitosti výročia tragédie vyzval na jednotu a zmierenie. "Obnova komunity a vzájomného rešpektu je možná a potrebná, aj keď zostáva veľmi náročná. Skúsme to," uviedol v príspevku na sieti X.

Letecká katastrofa pri Smolensku sa odohrala 10. apríla 2010, keď poľské vládne lietadlo vezúce delegáciu na pietnu spomienku do Katynského lesa havarovalo pri ruskom Smolensku.

Nešťastie si vyžiadalo 96 obetí vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského, jeho manželky, vysokopostavených predstaviteľov štátu, armády, cirkvi a verejného života.

Poľsko

Poľský prezident Andrzej Duda.

Témami boli bezpečnosť Poľska, samit NATO či zvýšenie výdavkov na obranu.


TASR
Poľský premiér Donald Tusk.

Vytvorí sa pozícia vládneho hovorcu a nové centrum pre koordináciu vládnej komunikačnej politiky.


TASR
Šéf nemeckej diplomacie Johann Wadephul prijal svoj poľský náprotivok Radoslawa Sikorského v Berlíne.

Wadephul uviedol, že nemecko-poľské partnerstvo je veľmi silné.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 205
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 754
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 587
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 4 019
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 012
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 546
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 445
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Išlo o úmyselný trestný čin. Zatiaľ nikoho nezadržali.


TASR
Pápež Lev XIV.  celebruje omšu počas slávnosti Zoslania Ducha Svätého – Turíce – na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

V rámci sviatku Turíce vyzval ľudí, aby prekonali strach z tých, ktorí sú iní.


TASR 2
Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR 1
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Sportnet

Hráči Sniny počas penaltového rozstrelu v zápase Snina - Lehota pod Vtáčnikom.

Futbalistom Sniny ostali oči pre plač.


Futbalový agent Martin Petráš.

EURO U21 je najväčšie futbalové podujatie, ktoré môže Slovensko usporiadať.


TASR
Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


SkryťZatvoriť reklamu