BRATISLAVA. Traja ázijskí susedia – Japonsko, Čína a Južná Kórea – medzi sebou relatívne nenápadne oživili niekoľko rokov pozastavené bilaterálne rokovania. A napriek tomu, že v posledných týždňoch nevznikli žiadne rozsiahle dohody, je oživenie trojstranného dialógu pomerne prekvapivé.
Počas nedeľňajšieho stretnutia sa traja ministri hospodárstva dohodli na úzkej spolupráci v rámci dohody o voľnom obchode medzi Južnou Kóreou, Japonskom a Čínou, pričom stretnutiu predchádzalo rokovanie z 22. marca medzi tromi ministrami zahraničných vecí.
„Vzhľadom na čoraz vážnejšiu medzinárodnú situáciu sa domnievam, že môžeme byť skutočne v zlomovom bode histórie,“ povedal japonský minister zahraničných vecí Takeši Ivaja počas stretnutia s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Iom a juhokórejským ministrom zahraničných vecí Čo Tae-yulom.
Stretnutia politikov vyplývajú z eskalujúcej globálnej neistoty vrátane obchodnej vojny započatej americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
„V zásade môžeme hovoriť o snahe Južnej Kórey a Japonska balansovať vzťah s USA voči vzťahu s Čínou, čo môžu následne využiť v rokovaniach s USA,“ vysvetľuje pre denník SME analytik Matej Šimalčík zo Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií. „Ak však dôjde k nejakému zásadnému zlepšeniu vzťahov medzi troma štátmi, tak to bude najmä v oblasti obchodu, kde sa vo svetle amerických ciel ich záujmy značne dopĺňajú.“
Krajiny obnovili trojstranný dialóg po piatich rokoch, pričom od začiatku rokovaní v roku 2012 nedokázali priniesť žiadne hmatateľné výsledky. Ich terajšia spoločná reakcia na Trumpove clá však aj napriek tomu vyvolala vo Washingtone pochopiteľnú paniku, uvádza magazín Foreign Policy.
V článku sa dočítate:
- čo sa snaží Japonsko dosiahnuť,
- prečo je Južná Kórea v kríze,
- prečo sú medzi Japonskom, Južnou Kóreou a Čínou chladné vzťahy.
Žiadna zásadná premena
Načasovanie dialógu nie je náhodné, keďže Trump zámerne vyvíja tlak na región východnej Ázie s cieľom oslabiť amerických ekonomických konkurentov.
Trumpova administratíva má v hľadáčiku predovšetkým Čínu, na ktorú USA uvalili už 104-percentné clá.
Avšak ekonomickým otrasom sa nevyhli ani dlhodobí americkí spojenci, ktorých Trumpova administratíva vníma ako „nenahraditeľných“ partnerov. Trump na Japonsko uvalil 24-percentné clá a v prípade Južnej Kórey zase ide o 25-percentné clá.
Japonsko sa momentálne pokúša o to, čo analytik Tobias Harris nazýva „dvojité zaistenie“ - snahu priblížiť sa k USA, ale tiež k Číne, vysvetľuje Foreign Policy s tým, že Južná Kórea zase zápasí s pretrvávajúcim politickým chaosom, a preto nie je schopná zaujať žiadnu dlhodobú strategickú pozíciu.