WASHINGTON. Nové rozsiahle clá, ktorých zavedenie minulý týždeň oznámil americký prezident Donald Trump, nie sú nástrojom vyjednávania, ale prostriedkom nápravy systému medzinárodného obchodu, ktorý Biely dom považuje za zmanipulovaný.
Vo svojom komentári v britskom denníku Financial Times (FT) to uviedol Trumpov poradca pre obchod Peter Navarro, ktorý je považovaný za architekta Trumpovej colnej politiky.
Podľa Navarra je medzinárodný obchodný systém nefunkčný a znevýhodňuje Spojené štáty, pričom takzvané recipročné clá by mali tento systém napraviť.
"Jadrom tejto krízy je deficit obchodnej bilancie s tovarom, ktorý sa vyšplhal na viac ako jeden bilión dolárov ročne. Ekonomické modely voľného obchodu, ktoré predpovedajú, že chronická obchodná nerovnováha bude vždy odstránená úpravou cien prostredníctvom výmenných kurzov, sú úplne mylné," napísal.

Hovorí o netarifných podvodoch
Navarro pripomína, že priemerná americká colná sadzba pred zavedením nových ciel predstavovala 3,3 percenta, zatiaľ čo pri Číne je to podľa neho 7,5 percenta, pri Vietname a Thajsku desať percent a pri Indii dokonca 17 percent.
Krajiny ale podľa neho používajú viacero netarifných nástrojov na obmedzenie amerického exportu.
"Medzi tieto nástroje patrí manipulácia s menou, narušenie prostredníctvom dane z pridanej hodnoty, dumping, vývozné dotácie, štátne podniky, krádeže duševného vlastníctva, diskriminačné produktové normy, kvóty, zákazy, netransparentné licenčné režimy, zaťažujúce colné postupy, príkazy na lokalizáciu dát a čoraz častejšie aj využívanie súdnych konaní ako zbrane na miestach ako EÚ, ktorá sa zameriava na najväčšie americké technologické firmy," tvrdí Navarro.

Navarro v pondelok svoj prístup v rozhovore s televíziou CNBC ilustroval na Vietname. Ten prišiel s návrhom colnej dohody, v rámci ktorej by zrušil všetky clá na americký dovoz. "Nič to pre nás neznamená, pretože dôležité sú netarifné podvody," uviedol Navarro.
Spojené štáty síce nevyberajú DPH, ale 45 z 50 štátov, rovnako ako federálny dištrikt okolo hlavného mesta Washington a nezačlenené územia Portoriko a Guam, vyberajú podobne fungujúcu daň z predaja, v angličtine sales tax. Nie je jasné, nakoľko ju Biely dom vo svojich úvahách zohľadňuje.
Spor Navarro vs. Musk
Navarro sa kvôli clám dostal do sporu s ďalším prezidentským poradcom, miliardárom Elonom Muskom, ktorý sa Trumpa od prísnej politiky snažil odradiť a verejne na sieti X volal po bezcolnej zóne s EÚ a využívaní ciel na vyjednávanie o rušení bariér.
Navarro následne označil majiteľa automobilky Tesla za montéra áut, ktorý sa spolieha na diely z iných krajín. Musk v reakcii napísal, že Navarro je "idiot ", ktorého výroky sú preukázateľne chybné.
Loading
...
V ďalších príspevkoch mu zmenil meno na "Peter Retarrdo" a uviedol, že je "hlúpejší ako vrece tehál".
Loading
...
Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová v reakcii pre Financial Times uviedla, že Trumpova administratíva je "najtransparentnejšia v dejinách" a "vyjadruje svoje nezhody verejne".
Na novinársku otázku, či prezidentova administratíva nemá obavy z toho, že takáto verbálna prestrelka môže v ľuďoch negatívne ovplyvniť pochopenie toho, prečo USA zavádzajú clá, odpovedala: "Nie. Sú to len dvaja ľudia, ktorí majú veľmi odlišné pohľady na obchod a na clá."
Trump minulý týždeň oznámil plošné desaťpercentné clo prakticky pri všetkom tovare dovážanom do USA, to platí od víkendu. Tento týždeň potom Spojené štáty začali pri dovoze z viacerých krajín vyberať aj takzvané recipročné clá, ktoré sú vyššie a ktoré v prípade Európskej únie predstavujú 20 percent.