Tirana 19. augusta (TASR) - V Albánsku sa v nedeľu uskutočnia opakované voľby v troch zo 100 obvodov, po ktorých by balkánska krajina mohla konečne dostať novú vládu - sedem týždňov po hlasovaní z 3. júla, ktorého výsledky volebná komisia kvôli početným sťažnostiam nemohla uznať.
Komisia o zopakovaní volieb rozhodla na základe viac ako 300 sťažností voči výsledkom hlasovania. Opakované voľby rozhodnú o troch mandátoch v 140-člennom parlamente - po reforme volebného systému sa po prvý raz 100 kresiel rozdeľuje väčšinovým, 40 pomerným systémom - a nebudú mať vplyv na celkové výsledky.
Novú vládu po ôsmich rokoch v opozícii zostaví bývalý prezident Sali Berisha, líder Demokratickej strany (PDSh), ktorá má po júlovom hlasovaní istých 78 poslaneckých kresiel. Napriek tomu, že krajinu po voľbách oficiálne stále vedie odstupujúci premiér, socialista Fatos Nano, ten väčšinu času po sporných voľbách strávil na dovolenke a na verejnosti sa objavil len zriedka.
Albánsky prezident Alfred Moisiu vyhlásil, že parlament zvolá až po tom, čo volebná komisia s konečnou platnosťou potvrdí úplné výsledky hlasovania. Jeho rozhodnutie vyvolalo v krajine politické vákuum.
"Takéto mocenské vákuum je nebezpečné a škodlivé pre krajinu, jej hospodárstvo, verejný poriadok, správu, reformy," povedal nezávislý analytik Remzi Lani. "Ale na druhej strane, zdá sa, že tentoraz tu je veľmi pozitívny fenomén - pokojné odovzdanie moci, ku ktorému v postkomunistickom Albánsku nikdy nedošlo."
Berisha ako prezident pôsobil v rokoch 1992-97, keď bol prinútený odstúpiť po nepokojoch vyvolaných kolapsom podvodných pyramídových investičných projektov, ktoré väčšinu obyvateľov pripravili o celoživotné úspory.
Berisha už oznámil volebné víťazstvo, jeho vlastná strana, Socialistická strana (PSSh) a iné menšie subjekty vyslovili výhrady a predložili stovky sťažností a žiadostí na opakovanie hlasovania. Exprezident tvrdí, že opakované voľby nebudú mať vplyv na celkový výsledok a že volebná komisia by mala hlasovanie potvrdiť a umožniť tak zvolanie nového parlamentu a vytvorenie vlády.
Priebeh volieb - šiestych od pádu komunizmu z roku 1990 - je dôležitý pre snahy 3,2-miliónového Albánska o integráciu do EÚ a NATO. Nedeľňajšie opakované hlasovanie bude monitorovať asi 90 medzinárodných pozorovateľov.
2 ari ed