BERLÍN. Nemecko pozastavilo prijímanie obzvlášť zraniteľných utečencov v rámci tzv. relokačného programu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Ministerstvo vnútra aj UNHCR potvrdili, že Berlín v súčasnosti neschvaľuje nové žiadosti o prijatie takýchto utečencov neschvaľuje.
Informuje o tom agentúra DPA.
Vznikajúca nemecká vláda zrejme zaujme tvrdší postoj k migrácii, ktorá bola aj ústrednou témou kampane pred februárovými parlamentnými voľbami.
Pravdepodobní koaliční partneri - Kresťanskodemokratická únia (CDU) Friedricha Merza, jej sesterská bavorská Kresťanskosociálná únia (CSU) a Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) - sa už predbežne dohodli, že podľa možnosti ukončia programy dobrovoľného prijímania utečencov.
Nemecko sa zaviazalo prijať 13 100 utečencov v rokoch 2024 a 2025 prostredníctvom programu UNHCR, ktorý podporuje Európska komisia. Podľa údajov UNHCR takto doteraz prijalo 5061 ľudí. Sú medzi nimi aj sýrski utečenci prijatí z Turecka v rámci dohody EÚ s Ankarou z roku 2016.
Spolkový úrad pre migráciu adresoval UNHCR list, do ktorého nahliadla DPA. Vyplýva z neho, že v súčasnosti sa schvaľujú len žiadosti rozpracované v pokročilom štádiu. V rámci programu UNHCR sú presídľovaní obzvlášť zraniteľní utečenci z krajín ako Egypt, Jordánsko, Keňa či Rwanda.
Nemecko sa k tomuto programu pripojilo v roku 2012. Odvtedy ročne prijalo približne 5000 utečencov, čo bolo najviac po Kanade a Spojených štátoch. Nová administratíva USA vedená prezidentom Donalda Trumpa však už oznámila, že utečencov takto prestane prijímať, pripomína DPA.