MADRID, BRATISLAVA. Zakaždým, keď Blanca Castro vstupuje do svojej kuchyne v Madride, nasadí si ochrannú prilbu. V strope má totiž dieru, cez ktorú tečie voda a v ktorejkoľvek chvíli sa môže prepadnúť.
Varí si preto na kempingovom variči v obývačke a riad umýva vo vani. Nepoužiteľnú kuchyňu však majitelia odmietajú opraviť. Po tom, čo Blance oznámili, že ukončia jej nájomnú zmluvu, prestali odpovedať na jej správy.
Z bytu sa však odsťahovať nemôže - vysoké ceny nájmu by si totiž nemohla dovoliť. Rovnaký problém ako ona majú desaťtisíce Španielov, ktorí cez víkend po celej krajine protestovali proti nedostupnému bývaniu.
Obyvateľov okrem chátrajúcich bytov trápi aj ich nedostatok. Majitelia totiž často byty s cieľom zisku prerábajú na dočasné ubytovania pre turistov.
„Súčasná nájomná bublina podnecuje mnohých veľkých vlastníkov, aby robili to, čo (v našich bytoch) - aby sa zbavili súčasných nájomníkov, ktorí sú tu už dlho, aby mali krátkodobé turistické byty, alebo jednoducho zvýšia nájomné,”povedala Castro pre web BBC.
V článku sa dočítate aj:
- čo demonštranti požadujú,
- ako chce Španielsko proti bytovej kríze bojovať,
- prečo nie je turizmus jediný problém.
Pridrahé bývanie
Blanca a jej susedia v obytnom dome v centrálnej štvrti Atocha majú päť rokov fixný nájom. V posledných rokov však v danej oblasti nájom prudko narastá.
„Za ďalší takýto byt by som musela zaplatiť dvojnásobok alebo viac, ako platím teraz. Nebolo by to pre mňa možné,” približuje Blanca.
Španielska centrálna banka nedávno uviedla, že 40 percent nájomníkov dáva na bývanie približne 40 percent svojho celkového príjmu. Napriek tomu, že platy za posledných desať rokov vzrástli o zhruba 20 percent, nájomné sa v priemere zdvojnásobilo.
„Všetkých nás vyhadzujú, aby vytvorili byty pre turistov,“ hovorí zas pre agentúru Reuters Margarita Aizpuru, 65-ročná obyvateľka historickej štvrte Lavapiés v centre Madridu. Takmer sto rodinám žijúcim v jej bytovke majitelia budovy oznámili, že ich nájomné zmluvy neobnovia, dodáva.