BERLÍN. Tohtoročný marec bol najteplejším tretím mesiacom roka v Európe od začiatku meraní. Priemerná teplota na celom kontinente dosiahla 6,03 stupňa Celzia, čo je 2,41 stupňa nad priemerom referenčného obdobia rokov 1991 – 2020
Uviedla tu meteorologická služba Európskej únie Copernicus.
V globálnom meradle bol marec 2025 druhý najteplejší – bol o 0,08 stupňa chladnejší ako marec v roku 2024. Zároveň to bol 20. z posledných 21 mesiacov, v ktorom bola priemerná globálna teplota o viac ako 1,5 stupňa vyššia ako v predindustriálnej ére (1850 – 1900).
Služba Copernicus okrem toho zistila najmenší rozsah arktického morského ľadu, aký bol kedy zaznamenaný v marci.
Cieľ obmedziť zvýšenie priemernej globálnej teploty na 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím stanovený v Parížskej klimatickej dohode prijatej v roku 2015 sa považuje za takmer nemožné dosiahnuť, konštatuje DPA.
Vlaňajšom bol prvým kalendárnym rokom, keď bola hranica 1,5 stupňa prekročená. Tento cieľ sa oficiálne považuje za nesplnený až po prekonaní uvedeného limitu niekoľko rokov po sebe.
Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) uviedlo, že marec bol v celej Európe plný kontrastov, keď v niektorých oblastiach bol najsuchší a inde zasa najdaždivejší za posledných 47 rokov.
Vedci varujú, že každé zvýšenie globálnej teploty o zlomok stupňa zvyšuje intenzitu a frekvenciu extrémnych poveternostných javov, ako sú horúčavy, prívalové zrážky a suchá.