PARÍŽ. Francúzsky súd v pondelok odsúdil na doživotie Alžírčana podporujúceho džihádistickú organizáciu Islamský štát (IS). Muža uznal za vinného z pokusu o vraždu pre bombový útok, pri ktorom v roku 2019 utrpelo zranenia 13 ľudí.
Dvadsaťdeväročný Muhammad Madždúb podľa verdiktu nemôže 22 rokov požiadať o podmienečné prepustenie.
Zradikalizovaný mladý muž umiestnil 24. mája 2019, dva dni pred voľbami do Európskeho parlamentu, podomácky vyrobenú bombu pred pekáreň v meste Lyon na východe Francúzska. V dôsledku výbuchu utrpelo zranenia 13 osôb, medzi nimi aj desaťročné dievča.

Vyšetrovanie ozrejmilo, že muž vložil výbušninu spolu s 270 kovovými projektilmi do papierovo-plastovej tuby a následne všetko zabalil do papierového vrecka. Madždúb vyšetrovateľom povedal, že cieľom bolo vyvolať strach, pomôcť tak krajnej pravici zvíťaziť vo voľbách do europarlamentu a tak podnietiť napätie u moslimov a začať „občiansku vojnu“, píše AFP.
Odsúdený odmietol hovoriť počas prevažnej časti procesu, no minulý pondelok súdu povedal, že nič neľutuje a že jeho kroky stelesňovali „dokonalosť, a to od začiatku až po koniec“. Psychológovia podľa AFP počas procesu označili Alžírčana za „narcistického a nebezpečného“.
Madždúbova rodina žije vo Francúzsku od roku 2015 a muž sa za ňou presťahoval v roku 2017. Jeho blízki ho opísali ako samotára, ktorý iba zriedkakedy opustil svoju izbu a nemal žiadnych priateľov. Vzhľadom na to, že odmietol odpovedať na väčšinu otázok súdu, nie je zrejmé, či sa zradikalizoval v Alžírsku alebo až po príchode do Francúzska.