Kvéta 10. februára (TASR) - Bývalý minister zahraničných vecí talibanského režimu v Afganistane Wakíl Ahmad Muttawakíl, ktorý sa v piatok vzdal do rúk nových afganských úradov, spolupracuje s dočasnou vládou, za čo môže očakávať isté výhody. Pre francúzsku agentúru AFP to dnes povedal guvernér juhoafganského mesta Kandahár Gul Agha.
Počas návštevy príbuzných v meste Kvéta na juhozápade Pakistanu kandahársky guvernér pre spravodajcu AFP povedal, že bývalý talibanský minister akceptoval nové usporiadanie a podporuje súčasný politický proces.
"Zoberieme to do úvahy, ak bude spolupracovať s vyšetrovateľmi a určite z toho bude mať výhody," dodal Gul Agha. Nespresnil však, či sa s Muttawakílom aj osobne stretol a či je v kontakte s americkými vyšetrovateľmi na základni pri Kandaháre, ktorí bývalého ministra vypočúvajú.
Slová guvernéra Kandaháru sú v rozpore so sobotňajším vyhlásením nového afganského ministra zahraničných vecí Abdulláha Abdulláha, ktorý svojho predchodcu označil za "vojnového zločinca" a vyslovil sa za jeho postavenie pre súd za "zločiny proti ľudskosti v Afganistane".
Pakistanský denník Džang vydávaný v jazyku urdu dnes vyslovil hypotézu, že Muttawakíl sa do rúk novej správy Afganistanu vydal na základe "tajnej dohody" s dočasnou vládou. Denník sa pri tom odvoláva na zdroje afganských tajných služieb, neuvádza však, kto mal dohodu sprostredkovať.
Muttawakíl bol považovaný za "umierneného taliba" a v mnohých bodoch s politikou fundamentalistického režimu nesúhlasil. Napriek tomu však fungoval ako jeden z jeho najvýraznejších hovorcov. Jeho vypočúvanie by mohlo priniesť nové informácie o vodcovi Talibanu mullovi Muhammadovi Umarovi a šéfovi teroristickej siete al-Káida Usámovi bin Ládinovi.
Guvernér Kandaháru, ktorý pochádza - rovnako ako bývalý šéf talibanskej diplomacie a väčšina členov hnutia - z paštúnskeho etnika, dnes pre AFP zopakoval, že teroristická sieť al-Káida bola v Afganistane už takmer rozbitá. "Väčšina z nich je mŕtva, alebo odišli do Pakistanu a Iránu," povedal Agha.
"Momentálne sme konfrontovaní s bežnými Afgancami a snažíme sa ich presvedčiť, aby spolupracovali s vládou. Hovoríme im, že boli rukojemníkmi teroristov a teraz by sa mali zapojiť do rekonštrukcie svojej krajiny," dodal. Podľa guvernéra je väčšina obyvateľov už unavená vojnou a v túžbe po mieri a obnove krajiny budú ochotní s centrálnou vládou spolupracovať.