GAZA. Video nájdené v mobilnom telefóne jedného zo zdravotníkov, ktorý bol spolu s ďalšími 14 humanitárnymi pracovníkmi koncom marca nájdený v hromadnom hrobe v Pásme Gazy zachytáva, že sanitky a hasičské auto, v ktorom sa viezli, boli jasne označené a mali zapnuté svetlá, keď ich zasiahla izraelská paľba, píše americký denník The New York Times (NYT).
Zdravotníkov podľa OSN usmrtili Izraelčania. Video zjavne odporuje izraelskej verzii udalostí, podľa ktorej boli autá "podozrivé", bez označenia a neosvetlené.
Pätnásť členov palestínskeho Červeného polmesiaca, úradu OSN pre palestínskych utečencov UNRWA a palestínskej civilnej ochrany, ktorá podlieha úradom pod kontrolou Hamasom, zahynulo podľa predstaviteľov agentúr OSN, ktoré pôsobia v Pásme Gazy, počas streľby na juhu oblasti v nedeľu 23. marca.
Telá potom uložili do masového hrobu. Pracovníci OSN sa k pozostatkom dostali až v nedeľu 30. marca.
Zástupcovia Palestínskeho Červeného polmesiaca na piatkovej tlačovej konferencii moderovanej OSN a Medzinárodným výborom Červeného kríža (MVČK) uviedli, že takmer sedemminútové video, ktoré dostal aj NYT, prehrali Bezpečnostnej rade OSN.
Izraelský armádny hovorca Nadav Šošani tento týždeň uviedol, že Izrael nezaútočil na sanitku náhodne, ale že niekoľko vozidiel bolo identifikovaných ako podozrivých a že smerovali k izraelským silám bez zapnutých svetiel či výstražných signálov, a tie tak spustili paľbu.
Šošani taktiež uviedol, že deviati zo zabitých boli palestínski ozbrojenci. Na žiadosť NYT o komentár k videu Izrael bezprostredne nereagoval.
Neskôr však izraelská armáda podľa serveru The Times of Israel priznala, že vyjadrenia o tom, že sanitky išli bez zapnutých výstražných signálov, neboli pravdivé. Podľa armády jej počiatočné tvrdenie vychádzalo z popisu, ktorý poskytli vojaci prítomní na mieste.
Z vyjadrení tiež vyplýva, že izraelská armáda priznáva, že na zdravotníkov a záchranárov strieľali jej vojaci. Podľa nej ale vojaci nevedeli o tom, že útočia na ľudí, ktorí nie sú ozbrojení.
Po streľbe podľa dnešného stanoviska armády, vojaci zhromaždili telá mŕtvych na jedno miesto a o improvizovanom hrobe informovali OSN, aby jej pracovníci telá vyzdvihli. Tí však zo začiatku nedokázali miesto nájsť. Armáda tiež tvrdí, že jej vojaci nestrieľali z bezprostrednej blízkosti a nikoho nepopravili.
NYT zábery dostal od vysokopostaveného diplomata v OSN, ktorý si vzhľadom na citlivosť obsahu želal zachovať anonymitu. Denník overil, že video vzniklo 23. marca v Rafahu na juhu Pásma Gazy.

Obstarané bolo zrejme z predného sedadla jedného z vozidiel idúcich v konvoji jasne označených sanitiek a hasičského auta. Vozidlo zastaví, keď narazí na iné auto, ktoré zišlo z cesty. Na miesto bola predtým vyslaná jedna sanitka, aby pomohla zraneným civilistom, a dostala sa pod paľbu. Ku krajnici potom zájdu ďalší záchranári.
Záchranári, z ktorých najmenej dvaja majú uniformu, potom vystúpia z hasičského vozidla a sanitky označenej znakom Červeného polmesiaca a zamieria k sanitke, ktorá zišla z cesty. Následne počuť intenzívnu streľbu. Zábery sa roztrasú a ďalej už je pred kamerou len tma.
Naďalej je však zaznamenávaný zvuk a streľba pokračuje ďalších päť minút. Muž v arabčine hovorí, že na mieste sú Izraelčania, ďalší začne opakovať vyznanie moslimskej viery, ktoré veriaci recitujú vo chvíľach, keď čelia smrti.
"Nie je boha okrem Alláha a Mohamed je jeho veľvyslancom a prorokom," uviedol zdravotník. Požiada boha o odpustenie a povie, že vie, že zomrie. "Odpusť mi mami, že som si vybral túto cestu, pomáhať ľuďom," povedal a zvolal "Alláhu akbar", teda boh je veľký.
V pozadí je počuť viac hlasov, vrátane rozrušených zdravotníkov a vojakov vydávajúcich príkazy v hebrejčine. Podľa NYT nie je úplne jasné, čo hovoria.
Hovorkyňa Palestínskeho Červeného polmesiaca v rozhovore v Ramalláhu na okupovanom Západnom brehu Jordánu uviedla, že muž, ktorý video natočil, bol nájdený v spomínanom hromadnom hrobe s prestrelenou hlavou. Podľa diplomata OSN jeho meno doteraz nebolo zverejnené, pretože má v Pásme Gazy príbuzných, ktorí majú strach z izraelskej odvety.