PORT BLAIR, BRATISLAVA. Na Andamanských ostrovoch v Indickom oceáne je viacero obľúbených rezortov.
Na Severný Sentinel, ostrov s bujnou džungľou, bielymi piesočnatými plážami a lemovaný koralovými útesmi, je však vstup zakázaný.
Odľahlý ostrov je totiž domovov pre Sentinelcov, ktorých odborníci označujú za „najizolovanejší domorodý kmeň sveta”. Ich presný počet je preto nejasný, odhaduje sa však, že ich je len okolo dvesto.
Loading
...
Obyvatelia žijú odrezaní od vonkajšieho sveta, ku ktorému zaujali nepriateľský postoj.
Nie sú zvyknutí na technológie a nemajú imunitu voči moderným chorobám. Príchod 24-ročného Američana Mychajla Poljakova, ktorý sa na ostrov krátko dostal koncom marca, ich preto mohol smrteľne ohroziť.
„Je neuveriteľné, že niekto môže byť taký bezohľadný a idiotský. Tento človek svojím konaním ohrozil nielen svoj vlastný život, ale aj životy celého kmeňa Sentinelcov,” uviedla vo vyhlásení Caroline Pearce, riaditeľka neziskovej organizácie Survival International zameranej na ochranu domorodých kmeňov.
Jej organizácie pritom pripomína, že modernou hrozbou pre kmene nie sú už len ťažba a výstavba, ale aj influenceri.
V článku sa dočítate aj:
- ako sa mladíkovi na ostrov podarilo dostať,
- čo sa stalo s Američanom, ktorý sa chcel pred ním dostať ku kmeňu,
- prečo podľa neziskovej organizácie influenceri ohrozujú domorodé obyvateľstvo.
Na člne a s kolou
Mladík sa na ostrov dostal po tom, čo sa na nafukovacom člne s motorom od hlavného súostrovia preplavil zhruba 35 kilometrov otvoreným morom.
Predtým, ako sa dostal na pevninu, však z člna asi hodinu pískal na píšťalku, aby prilákal pozornosť miestnych obyvateľov.
Keď nikoho neuvidel, vylodil sa a doniesol so sebou kokos a plechovku kokakoly, čo podľa polície označil za dary.
„Zostal tam asi päť minút. Predtým, ako sa vrátil do lode, nechal dary na brehu, odobral vzorky piesku a nahral video,” povedal pre tlačovú agentúru AFP tamojší policajný šéf HGS Dhaliwal. Z pobytu na ostrove ho usvedčujú zábery z jeho GoPro kamery.