BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarsko nezadrží izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, na ktorého vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) sporný zatykač. Budapešť o tom informovala vopred, no najnovšie potvrdila aj to, že vystúpila z Rímskeho štatútu, základnej zmluvy, ktorou je súd zriadený.
Netanjahu prišiel do Budapešti vo štvrtok a rozhodnutie označil za "odvážne a principiálne".
Súd vydal na izraelského priemiéra zatykač v súvislosti s izraelskými operáciami v Pásme Gazy. Sú reakciou na teroristický útok hnutia Hamas zo 7. októbra 2023, no Izrael pre ich intenzitu čelí obvineniam, a to aj z genocídy.
"Už to nie je nezávislý súd, súd vlády zákona. Je to politický súd. Je to jasné vo svetle jeho rozhodnutí ohľadom Izraela," povedal maďarský premiér na spoločnej tlačovej besede s Netanjahuom, píše Reuters.
"Je dôležité, aby všetky demokracie vzdorovali tejto skorumpovanej organizácii," povedal podľa BBC izraelský premiér.
Súd, ktorý vznikol v roku 1998 na stíhanie najzávažnejších skutkov, akými sú genocída, vojnové zločiny či zločiny proti ľudskosti , vydal zatykače aj na predstaviteľov hnutia Hamas, či na ruského diktátora Vladimira Putina.
V praxi však nemá možnosti, aby prinútil signatárske krajiny jeho zatykače aj vykonať, upozorňuje Lukáš Mareček, expert na medzinárodné právo z Univerzity Komenského v Bratislave. "Štáty súd slobodne vytvorili a slobodne na seba prijali záväzok, mali by tak byť odhodlané ho presadzovať," tvrdí.
Medzinárodný trestný súd s týmto problémom zápasí od svojho vzniku, pripomenul.
V článku sa dočítate:
- Čo znamená vystúpenie Budapešti z Medzinárodného trestného súdu,
- ako ho hodnotí expert na medzinárodné právo,
- aký priestor v tejto situácii súd má a či by mu pomohla reforma,
- ako by vyzeralo zadržanie stíhaného politika, ak by sa Rímsky štatút dodržiaval.
Odišiel zakladajúci člen
Maďarsko patrí medzi zakladajúcich členov ICC, pripomína BBC a stáva sa tak prvou európskou krajinou, ktorá ho opúšťa.