PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzska krajne pravicová strana Národné združenie utŕžila tento týždeň porážku. Dvadsaťštyri straníkov dostalo za spreneveru európskych peňazí trest v podobe pokuty a domáceho väzenia.
Verdikt však najviac ovplyvnil hlavnú predstaviteľku strany Marine Le Penovú, ktorej súd navyše zakázal kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027. Predvolebné prieskumy pritom o nej hovoria ako o favoritke.
Le Penová rozhodnutie okamžite odsúdila. „Systém vypustil jadrovú bombu. Keď proti nám využíva takú silnú zbraň, je jasné, že tak robí preto, lebo sa chystáme vyhrať voľby," povedala na tlačovej konferencii krátko po vynesení rozsudku.
Národné združenie sa verdiktom snaží zmobilizovať nahnevaných voličov, musí však rátať aj s možnosťou, že do volieb bude musieť poslať iného kandidáta. Napriek tomu, že voľba je jasná, členovia strany - na čele s Le Penovou - jej kladú najväčšie prekážky.
V článku sa dočítate aj:
- aký osud môže stranu po verdikte čakať,
- či môže nakoniec kandidovať Le Penovej mladý chránenec,
- prečo je Le Penová proti.
Mobilizácia alebo úpadok?
Odsúdení straníci naďalej vinu odmietajú. Predstavitelia strany na čele s Le Penovou takmer okamžite slovne zaútočili na sudcov, ktorých vinia z politicky motivovaného verdiktu a podkopávania demokracie.
Táto stratégia môže strane pomôcť upevniť si medzi voličmi podporu. Národné združenie v posledných rokoch naberá na sile aj vďaka občanom, ktorí súhlasia s ich kritikou establišmentu.
„Rozhodnutie súdu, ktoré Le Penovú prakticky vyradilo z volieb, môže byť vnímané ako exemplárny prípad politicko-právnej perzekúcie. Strana sa v takejto situácii môže pokúsiť mobilizovať voličov ako komunitu zbavenú práva vybrať si svoju kandidátku," hovorí pre SME Michael Augustín, odborník na francúzsku politiku zo Slovenskej akadémie vied.

Le Penová sa proti verdiktu odvolala, rozhodnutie súdu sa očakáva pred letom 2026. Môže sa teda stať, že nakoniec kandidovať bude.
Strana však musí rátať aj so scenárom, že odvolací súd zákaz potvrdí a krajne pravicovú kandidátku z volieb definitívne vyradí. To môže podľa odborníka Augustína krajnú pravicu paralyzovať.
„Národné zhromaždenie čelí vážnemu problému nástupníctva. Hoci je stranícka disciplína vysoká, charizma a skúsenosť Le Penovej nie sú jednoducho prenosné. Ak sa do roku 2027 nevyprofiluje alternatíva s dostatočným politickým výtlakom, hrozí, že strana sa síce udrží v opozícii, ale stratí momentum potrebné na reálnu mocenskú zmenu," približuje.
Šanca mladého lídra
Strane sa pritom možný kandidát už ponúka. Je ním 29-ročný Jordan Bardella, predseda strany a Le Penovej odchovanec.
Obľúbený je najmä medzi mladými ľuďmi a na sociálnych sieťach. Úspešne sa mu darí reagovať na frustráciu ľudí, ktorí sú nahnevaní na klesajúcu životnú úroveň či majú obavy z prisťahovalectva.
Prieskum pre francúzske rádio RTL krátko po Le Penovej verdikte ukázal, že za Bardellu by v prvom kole prezidentských volieb bolo pripravených hlasovať 36 percent opýtaných.

Takúto voľbu by zrejme privítali aj viacerí vnútri strany, myslí si francúzsky politológ Dominique Moisi. „Verejne to budú odsudzovať. Ale v hĺbke duše sa mnohí možno potešia a pomyslia si: 'Je to mladší kandidát, príťažlivejší pre väčší dav. A nenosí meno Le Pen," povedal pre stanicu CNN.
Nateraz však strana verejne stojí za Le Penovou. Členovia sa totiž obávajú, že Bardella nemá ešte dostatok skúseností. Sklamal ich aj slabý výsledok vo vlaňajších parlamentných voľbách, do ktorých stranu viedol. Napriek tomu, že prieskumy im predpovedali prvé miesto, nakoniec skončili tretí.
Le Penová môže uškodiť
Bardella zostáva napriek priaznivým predpovediam svojej mentorke verný. „To najmenej, čo jej dlhujem, je bojovať s ňou až do konca," povedal v nedávnom rozhovore pre francúzsku stanicu Europe 1.
Práve Le Penová však môže byť najväčšou prekážkou v jeho prípadnej kandidatúre. Svojej prezidentskej ambície sa totiž nevzdáva a naďalej hovorí, že Bardella by bol lepším premiérom.
„Jordan Bardella je pre hnutie obrovským prínosom. Dúfam, že tento prínos nebudeme musieť použiť skôr, ako to bude nevyhnutné,“ povedala vo francúzskej televízii krátko po verdikte.
Mladého krajne pravicového lídra tak opätovne stavia do pozície sekundanta, čím však komplikuje jeho možný neskorý vstup do kampane, hovorí Augustín.
„Môže to byť stratégia, ako získať čas, no zároveň to vytvára dojem neistoty. Navyše, ak k vyhláseniu rozsudku odvolacieho súdu príde len pár mesiacov pred voľbami, môže Bardella vstúpiť do kampane príliš neskoro," uzatvára expert na Francúzsko.