DAMASK. Izrael uskutočnil nálety na vojenské letecké základne a infraštruktúru v sýrskych mestách Damask, Hamá a Homs, uviedla izraelská armáda.
Miestne orgány v juhosýrskej provincií Dará informovali, že pri izraelskom bombardovaní prišlo o život deväť ľudí a viacero ďalších sa zranilo.
Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.
Hovoria o hrozbe pre Izrael
„Prítomnosť zbraní v južnej Sýrii predstavuje hrozbu pre Izrael,“ uviedol hovorca armády. Dodal, že ozbrojené sily „nepripustia existenciu vojenskej hrozby v Sýrii a budú proti nej konať.“
Podľa miestnych orgánov Izrael zasiahol ciele v meste Nawá v blízkosti Izraelom okupovaných Golanských výšin. K ostreľovaniu podľa nich došlo po „izraelskom vpáde“, pričom „okupačné sily po prvýkrát postúpili takto hlboko“, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na Telegrame.
Izraelská armáda uviedla, že počas nočnej operácie v oblasti Tasíl na juhu Sýrie zabila niekoľko ozbrojených militantov. Tasíl sa nachádza asi deväť kilometrov od mesta Nawá.
Izraelské jednotky sa počas misie dostali pod paľbu a odpovedali pozemnými a leteckými údermi, tvrdí Izrael.
Hrubé porušenie suverenity
Sýria odsúdila útoky izraelskej armády na svojom území ako „hrubé porušenie“ svojej suverenity.
„Táto neopodstatnená eskalácia je zámerným pokusom destabilizovať Sýriu a prehĺbiť utrpenie jej obyvateľov,“ píše sa vo vyhlásení sýrskeho ministerstva zahraničných vecí.
Sýrske štátne médiá uviedli, že Izrael pri svojich úderoch zasiahol okrem iných miest aj centrum obranného výskumu v Damasku. Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) si tento izraelský útok vyžiadal štyri obete.
SOHR tvrdí, že izraelské nálety boli zamerané na odstavené lietadlá, vzletové a pristávacie dráhy a veže, pričom letisko úplne vyradili z prevádzky. Pod paľbou bolo aj výskumné centrum v meste Barza.
Toto centrum bolo podľa SOHR terčom izraelských útokov aj tesne po páde režimu Bašára Asada. Západné štáty vrátane Spojených štátov zasiahli toto zariadenie sýrskeho ministerstva obrany aj v roku 2018, pričom s tým, že ide o objekt, ktorý súvisí so sýrskou „infraštruktúrou chemických zbraní“.
Od pádu Asadovho režimu Izrael v nárazníkovej zóne na strategicky významných Golanských výšinách, ktoré stráži OSN, rozmiestnil svojich vojakov a vyzval na úplnú demilitarizáciu južnej Sýrie, ktorá s Izraelom hraničí práve spomínaným anektovaným pohorím.
Kac varoval pred dôsledkami
Izraelský minister obrany Jisrael Kac varoval dočasného sýrskeho prezidenta Ahmada Šaru pred vážnymi dôsledkami v prípade, že dôjde k ohrozeniu bezpečnosti Izraela.
„Varujem sýrskeho vodcu Džauláního: Ak dovolíte nepriateľským silám vstúpiť do Sýrie a ohroziť izraelské bezpečnostné záujmy, zaplatíte za to vysokú cenu,“ uviedol Kac. Šaru oslovil jeho bojovým menom Džaulání, ktoré prestal používať po prevzatí moci v Sýrii.
Počas nočných útokov Izrael zasiahol dôležité ciele. Podľa sýrskeho rezortu diplomacie „takmer úplne zničil“ vojenské letisko v stredosýrskej provincii Hamá. Útočil aj na centrum obranného výskumu v Damasku a ciele v juhosýrskej provincii Dará.
„Včerajšia aktivita vzdušných síl v blízkosti letísk T4, Hamá a v oblasti Damasku je jasným signálom a varovaním do budúcnosti,“ vyhlásil Kac. Deklaroval tiež, že izraelské sily „budú naďalej pôsobiť na vrchole hory Hermon a v bezpečnostných a nárazníkových zónach na ochranu“ izraelských komunít na okupovaných Golanských výšinách a v Galilei.
Hermon je najvyšším vrchom Sýrie a má vysokú strategickú hodnotu. Izraelské jednotky horu a nárazníkovú zónu v blízkosti okupovaných Golanských výšin obsadili krátko po páde režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Izrael odvtedy požaduje úplnú demilitarizáciu južnej Sýrie.