BRUSEL, BRATISLAVA. Len pár dní pred cestou do Číny zverejnil európsky komisár pre obchod Maroš Šefčovič fotografiu z Washingtonu, na ktorej sa usmieva spolu s americkým ministrom obchodu Howardom Lutnickom.
Šefčovič podľa amerického think tanku German Marshall Fund (GMF) prišiel do USA náhle, keď mu Lutnick povedal, že EÚ má ešte malú šancu odvrátiť zdrvujúce clá, ktoré americký prezident Donald Trump uvalil aj na svojich spojencov 2. apríla.
Po pristátí vo Washingtone sa však komisár dozvedel, že do USA letel zbytočne, pretože Trump v ten deň odmietol akékoľvek rokovania o clách pred „Dňom oslobodenia“, ako oznámenie nových ciel v záhrade Bieleho domu nazval.

Pred odchodom navyše Lutnick Šefčovičovi sľúbil, že žiadne prekvapenia už nebudú a o budúcich opatreniach USA ho budú informovať.
O dva dni neskôr už sľub neplatil a Donald Trump avizoval, že čoskoro uvalí 25-percentné dovozové clá na všetky automobily vyrábané mimo USA. Vo štvrtok večer v záhrade Bieleho domu Lutnick pred Trumpa a jeho hostí postavil tabuľku s novými dovozovými clami pre desiatky krajín vo výške od 10 až po 49 percent. Európskej únie by sa okrem sľúbených 25-percentných ciel na automobily mali dotknúť aj 20-percentné dovozové clá na ostatné tovary.
Práve Šefčovič je teraz osobou, ktorá stojí v obchodnej vojne na čele Únie - a preto čelí čoraz väčšiemu tlaku, či dokáže s Trumpovou administratívou efektívne rokovať. Navyše, horšie vzťahy s kľúčovým partnerom tlačia Úniu do užšej spolupráce s krajinami ako Čína či India.
V článku sa dočítate:
- ako hodnotia pôsobenie Šefčoviča europoslanci,
- prečo sú rokovania s Američanmi komplikované,
- aké clá uvalil na Európu Donald Trump,
- kde chce Únia hľadať bližšie partnerstvá.
Fico ho navrhol, Smer nepodporil
Časy v Bruseli sa menia, ale Maroš Šefčovič zostáva, napísal v auguste bruselský magazín Politico.
Druhého najdlhšie slúžiaceho eurokomisára magazín často označuje aj ako Mr. Fix It (pán Oprav to), keďže sa v posledných rokoch zaoberal najproblémovejšími oblasťami v európskej politike – zelenou dohodou, dosahmi brexitu či vzťahmi medzi európskymi inštitúciami.
Keď šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v septembri predstavila zloženie novej Komisie so Šefčovičom ako komisárom pre obchod a ekonomickú bezpečnosť (nazývaného aj obchodným cárom EÚ), ešte nebolo jasné, že prezidentské voľby v USA vyhrá Donald Trump a najmä, že Európsku úniu zasiahne tvrdými obchodnými clami.
V novembri už európske médiá písali o tom, že pred Šefčovičom stojí zrejme najťažšia úloha – zastupovať európske záujmy v čase, keď Trump tvrdí, že „Európska únia vznikla preto, aby poškodila Spojené štáty“, a postupne zavádza clá na oceľ či dovoz automobilov z Európy.