WASHINGTON. Poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť Mike Waltz a ďalší členovia Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu používali svoje osobné účty v e-mailovej službe Gmail na komunikáciu o vládnych záležitostiach.
Píše o tom denník The Washington Post s odvolaním sa na dokumenty, ktoré preveril, a na rozhovory s tromi nemenovanými americkými činiteľmi.
Používanie Gmailu je najnovším príkladom pochybných postupov v oblasti zabezpečenia údajov zo strany vrcholných predstaviteľov národnej bezpečnosti, píše WP.

Signalgate
Waltz a ďalší vysokí členovia Trumpovej administratívy sa minulý týždeň stali terčom ostrej kritiky, keď v chatovacej skupine nedopatrením zdieľali plány vojenských útokov na Jemen s novinárom.
Bol to Waltz, kto skupinu v aplikácii Signal založil, a šéfredaktora magazínu The Atlantic Jeffreyho Goldberga do nej omylom pridal.
Šifrovaná aplikácia pre zasielanie správ Signal je pritom výrazne bezpečnejšia forma komunikácie ako Gmail, píše WP.
Vojenské pozície aj zbrane
Jeden z Waltzových asistentov Gmail používal pre vysoko technické konverzácie s kolegami z iných vládnych agentúr.
Tieto diskusie sa týkali citlivých vojenských pozícií a zbraňových systémov súvisiacich s prebiehajúcim konfliktom, píše WP s odvolaním sa na e-maily, do ktorých nahliadol.
Kolegovia tohto činiteľa NSC používali pre dané konverzácie svoje vládne e-mailové účty.
Waltz si nechal na Gmail posielať menej citlivé informácie, ktoré by však mohli byť zneužité. Išlo o jeho rozvrh a ďalšie pracovné dokumenty.
WP to oznámili činitelia pod podmienkou anonymity, aby upozornili na zaobchádzanie s informáciami, ktoré je podľa nich problematické.
Podľa zdrojov Waltz niekedy kopíroval a vkladal informácie zo svojho rozvrhu do aplikácie Signal, aby tak koordinoval stretnutia.

Diskutovali aj o národnej bezpečnosti
Odborníci tvrdia, že používanie osobnej elektronickej pošty, a to aj pre zasielanie neutajovaných materiálov, je riskantné.
Konverzácie a rozvrh vysokých vládnych úradníkov, ako je napríklad poradca pre národnú bezpečnosť, majú podľa nich totiž veľkú hodnotu pre zahraničné spravodajské služby.
Na otázku ohľadom Waltzovho zamestnanca, ktorý diskutoval o citlivých vojenských záležitostiach cez Gmail, hovorca NSC Brian Hughes odpovedal, že zamestnanci NSC majú pokyn používať na zdieľanie utajovaných skutočností len zabezpečené platformy.
"Waltz utajované informácie cez otvorený účet neposielal," uviedol Hughes s tým, že by to Waltz neurobil.
Dvaja americkí predstavitelia denníku The Wall Street Journal anonymne oznámili, že Waltz v aplikácii Signal založil niekoľko ďalších citlivých konverzácií s členmi administratívy na tému národnej bezpečnosti.
Boli medzi nimi diskusné vlákna o tom, ako sprostredkovať mier medzi Ruskom a Ukrajinou alebo o Somálsku.