REYKJAVÍK. Utorková erupcia sopky na islandskom polostrove Reykjanes v blízkosti obce Grindavík počas uplynulých 24 hodín prudko stratila na intenzite. V stredu zatiaľ nebola zaznamenaná žiadna viditeľná aktivita
V lávovom poli je vidno už len ojedinelé rozžeravené uhlíky. Napriek oslabeniu erupcie však podzemná seizmická aktivita pretrváva. Islandský meteorologický úrad informoval o pokračujúcej sérii menších zemetrasení a tisícok otrasov.

Erupcia sopky v blízkosti Grindavíku juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík sa začala v utorok približne o 09.45 h miestneho času (10.45 h SELČ). Po epizóde, počas ktorej sopka chrlila roztavenú horninu, aktivita v utorok poobede utíchla. Od decembra 2023 sa jedná už o ôsmy prípad sopečnej aktivity v kráteri Sundhnúksgigar.
Pri utorňajšej erupcii láva prekonala ochrannú bariéru severne od Grindavíku a poškodila pri tom potrubie s vodou. Úrady však potvrdili, že v súčasnosti nebezpečenstvo obyvateľom obce nehrozí.
Agentúra DPA informuje, že predchádzajúca sopečná aktivita poškodila v oblasti infraštruktúru. Láva sa v minulosti dostala až k obytným domom v Grindavíku a v novembri minulého roka sa zastavila na parkovisku geotermálnych kúpeľov Modrá lagúna. Obe oblasti už v utorok preventívne evakuovali.
Na Islande je 33 aktívnych sopečných systémov, čo je najviac v Európe. Ostrov sa nachádza na Stredoatlantickom chrbte - podmorskom pohorí, ktoré vzniklo na hranici eurázijskej a severoamerickej kontinentálnej platne.