BUDAPEŠŤ. Tisíce ľudí protestovali v utorok večer v Budapešti proti nedávno schválenému zákonu o zhromažďovaní, ktorého výsledkom je zákaz podujatia Pride, čiže tzv. pochodu hrdosti sexuálnych menšín.
Demonštranti niesli maďarské aj dúhové vlajky a držali tiež transparenty s nápismi ako „Dosť bolo lží“ či „Preč s Orbánom! Chceme demokraciu“. Podľa fotografa AFP sa ich v utorok večer v centre maďarského hlavného mesta zišlo viac ako 10 000.
„Bránime slobodu zhromažďovania,“ uviedla jedna z demonštrantiek, 26-ročná psychologička Emese.
"Tento skorumpovaný systém musí padnúť, ľudia sa začínajú zobúdzať," povedala ďalšia účastníčka, 60-ročná Agica a zároveň avizovala, že plánuje prísť aj na ďalšie protesty.

Nezávislý poslanec a organizátor zhromaždenia Ákos Hadházy povedal, že protesty „sa nezastavia, kým sa tento zákon nezruší“. Predmetnú legislatívu označil za „techno-fašistickú“ a dodal, že bola vytvorená podľa vzoru obdobných zákonov existujúcich v Číne či Rusku.
Na zhromaždení vystúpila aj Dorottya Rédaiová z lesbickej organizácie Labrisz. Táto výskumníčka v oblasti rodových štúdií uviedla, že predmetný zákon ide nad rámec obmedzovania „základného práva na pokojné zhromažďovanie“. Podľa jej slov je jasným cieľom legislatívy „vymazať LGBTQ ľudí z verejného života“.
Poslanci maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP predložili 17. marca do parlamentu návrh novely zmieneného zákona o zhromažďovaní, ktorým chceli zakázať akékoľvek zhromaždenia propagujúce homosexualitu. Návrh schválil parlament na druhý deň v zrýchlenom konaní. Pred budovou parlamentu zvolala bezprostredne na to protestnú demonštráciu strana Momentum, zúčastnilo sa na nej niekoľko stoviek ľudí. Odvtedy sa v Maďarsku konalo viacero obdobných protestov.
Zákon je zatiaľ posledným zo série opatrení, ktorými sa vláda maďarského premiéra Viktora Orbána snaží podľa kritikov obmedzovať práva LGBTQ komunity v Maďarsku, približuje AFP. Legislatívu krátko po jej prijatí kritizovala aj Organizácia Spojených národov, podľa ktorej vyjadrenia vedie "svojvoľnému a diskriminačnému obmedzovaniu práv LGBTIQ+ osôb" v krajine.
Organizátori budapeštianskeho pochodu Pride avizovali, že 30. ročník tohto podujatia plánujú aj napriek zákazu usporiadať 28. júna.