SME

Gruzínsko schválilo zákon o zahraničných agentoch, ktorý je kópiou amerického

Zákon schválili hlasmi 86 poslancov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

TBILISI. Gruzínsky parlament v utorok schválil zákon o registrácii zahraničných agentov, ktorý je doslovnou kópiou amerického zákona o registrácii zahraničných agentov (FARA) a nahradil ním kritizovaný zákon o „zahraničnom vplyve“.

Tento zákon - inšpirovaný v Rusku uplatňovanou legislatívou - vyvolal v Gruzínsku masové protesty, informovala agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čaká na podpis prezidentom

Poslanci vládnej strany Gruzínsky sen schválili tento zákon hlasmi 86 poslancov. Nový zákon čaká na podpis prezidentom Micheilom Kavelašvilim.

SkryťVypnúť reklamu

„Prijatím tohto zákona sa skončia zavádzajúce obvinenia, že gruzínske zákony nespĺňajú medzinárodné normy,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu Šalva Papuašvili.

Gruzínski analytici a skupiny na ochranu ľudských práv však varujú, že nový zákon by sa mohol použiť na ďalšie perzekúcie v čase, keď sa vládnuca strana snaží zintenzívniť tlak na občiansku spoločnosť a politický disent.

Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) už minulý týždeň informovala, že viac ako 100 organizácií občianskej spoločnosti a médií z Gruzínska upozornilo, že zákon o registrácii zahraničných agentov navrhnutý Gruzínskym snom je len „prebalený ruský zákon“ zameraný na sektor občianskej spoločnosti a nezávislé médiá.

V ich spoločnom vyhlásení sa zdôrazňuje, že americký zákon FARA, ktorý vládnuca strana prezentuje ako vzor pre gruzínsku legislatívu, „neodporuje aktivitám nezávislých mimovládnych organizácií a slobodných médií“.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho gruzínska verzia je však namierená proti obom týmto subjektom. Dodali tiež, že nemajú „v úmysle žiť a konať podľa ruských zákonov“.

Prácu parlamentu bojkotujú

Nezávislý politický analytik Gela Vasadze pripustil, že systém bŕzd a protiváh vrátane nezávislého súdnictva v USA znemožňuje používanie takýchto zákonov nedemokratickým spôsobom. Upozornil však, že v Gruzínsku tieto záruky chýbajú, preto sa obáva, že tento zákon môže dať úradom právomoc zatvoriť akúkoľvek mimovládnu organizáciu alebo médium.

K schváleniu tohto zákona došlo v čase ústavnej krízy, ktorú v Gruzínsku vyvolali voľby z októbra 2024 - opozičné strany ich výsledok odmietajú akceptovať a prácu parlamentu bojkotujú.

Novozvolený parlament je tak nateraz „jednofarebný“ a jeho legitimitu okrem opozície odmieta aj Kavelašviliho predchodkyňa Salome Zurabišviliová, ktorá v pondelok na zhromaždení v Tbilisi oznámila zámer vytvoriť „platformu odporu“ voči súčasnému vedeniu.

SkryťVypnúť reklamu

Gruzínsky sen nedávno schválil aj legislatívne úpravy, ktoré sprísňujú pravidlá týkajúce sa verejných protestov, priestupkov proti verejnému poriadku a trestných činov proti verejným činiteľom. EÚ označila tieto opatrenia za „vážnu prekážku pre demokratický vývoj Gruzínska“.

Gruzínsky sen naďalej trvá na tom, že je odhodlaný dosiahnuť vstup Gruzínska do EÚ. Na margo pôvodného zákona o zahraničnom vplyve vládna strana uviedla, že bol zameraný na zabezpečenie „transparentnosti“ v súvislosti so skupinami financovanými Západom, ktoré vinila z podkopávania suverenity krajiny.

V Gruzínsku sa už viac ako štyri mesiace konajú aj protivládne protesty. Rozhoreli sa po tom, čo premiér Irakli Kobachidze oznámil rozhodnutie vlády prerušiť prístupové rokovania s EÚ do konca roka 2028. Demonštranti žiadajú demisiu vlády a predčasné parlamentné voľby, obviňujú vedenie krajiny z autoritárstva a odklonu od demokratických princípov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 961
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 805
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 443
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 363
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 244
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


7
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


8
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


2
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


14

Neprehliadnite tiež

Marine Le Penová

Le Penová uviedla, že je to veľmi dobrá správa.


TASR

Cory Booker ukázal pozoruhodnú výdrž.


TASR 4
Ilustračné foto

Pri nehodách zomrelo 83 motorkárov.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Trump má so Sísím blízke vzťahy.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Florida Panthers: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Florida Panthers.


Hráči Realu Madrid postúpili do finále Copa del Rey

V Madride padlo osem gólov.


Hráči Bielefeldu oslavujú gól

Outsider dokázal zápas otočiť.


TASR
Hráči Arsenalu oslavujú gól

Arsenal na vedúci Liverpool, ktorý má zápas k dobru, stráca priebežne deväť bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu