TEHERÁN. Vojenské hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa voči Iránu podnecujú v islamskej republike debatu o potrebe získania jadrových zbraní.
S odvolaním sa na vyjadrenia poradcu iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího o tom v utorok informovala agentúra DPA, píše TASR.
"Myslím si, že sa USA dopúšťajú strategickej chyby. Pokiaľ ide o jadrovú otázku, povedali sme, že existuje náboženský výnos a že pracujeme pod dohľadom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a neusilujeme sa o (jadrové) zbrane," povedal Chameneího poradca Alí Larídžání v rozhovore pre štátnu televíziu.
Zmieňoval sa aj o Chameneího náboženskom výnose, fatve, ktorá zakazuje výrobu a požitie zbraní hromadného ničenia.
"Ale keď v jadrovej otázke urobíte voči Iránu chybu, nútite Irán vydať sa na túto cestu, pretože sa musí brániť. Vy sami to provokujete," odkázal Larídžání Washingtonu. "Ľud vyvinie tlak a povie, že na ochranu krajiny je tento krok potrebný," dodal konzervatívny politik.
Samotný Chameneí už v pondelok po vyhláseniach Trumpa varoval pred silnou odvetou, ak dôjde k útoku na krajinu. „Ak sa (hrozba) zmení na skutočnosť, rozhodne dostanú silný protiútok,“ zdôraznil.
Šéf Bieleho domu v sobotňajšom rozhovore povedal, že „ak (Irán) neuzavrie dohodu (o jadrovom programe), bude sa bombardovať“. Podľa televízie NBC News tiež pohrozil Iránu, že zavedie tzv. sekundárne clá.
Trump od januárového nástupu do funkcie obnovil svoju „politiku maximálneho tlaku“ na Irán. Už počas prvého funkčného obdobia v roku 2018 odstúpil od tzv. jadrovej dohody medzi Iránom a veľmocami uzavretej v roku 2015.
Podľa nej sa zmiernili sankcie na Irán výmenou za obmedzenie jeho jadrových aktivít. Teherán v reakcii na odstúpenie USA postupne prestal dodržiavať podmienky dohody a výrazne napredoval v jadrovom vývoji.
Západné veľmoci obviňujú Irán z toho, že sa snaží získať jadrové zbrane obohacovaním uránu až na 60 percent čistoty. Na zhotovenie atómovej bomby je potrebné obohatenie na 90 percent.