PEKING. Čínska armáda v utorok uviedla, že spustila vojenské cvičenie v okolí Taiwanu a označila ho za „dôrazné varovanie a rázne odstrašenie“ adresované údajným separatistom na tomto ostrove.
Prezidenta Laj Čching-teho zároveň Peking nazval „parazitom". Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.
„Tieto cvičenia sa zameriavajú najmä na hliadky pripravenosti na boj na mori i vo vzduchu, spoločné získanie úplnej prevahy, útoky na námorné a pozemné ciele a blokádu kľúčových oblastí a námorných trás,“ uviedli čínske ozbrojené sily prostredníctvom svojho hovorcu.
Veliteľstvo podľa agentúry Kjódó ďalej odkázalo, že cvičenie je "legitímnou a nevyhnutnou akciou na ochranu zvrchovanosti a národnej jednoty Číny".
Nezávislosť Taiwanu znamená vojnu
Neskôr Čína varovala, že úsilie o nezávislosť pre Taiwan znamená „vojnu“.
„'Nezávislosť Taiwanu' znamená vojnu a presadzovanie 'nezávislosti Taiwanu' znamená dotlačiť obyvateľov Taiwanu do nebezpečnej vojnovej situácie,“ uviedla hovorkyňa úradu pre záležitosti Taiwanu v Pekingu Ču Feng-lien.
Čínska pobrežná stráž podľa AFP uviedla, že okolo Taiwanu vykonala "hliadky určené na presadzovanie zákona".
Taiwanské ministerstvo obrany v utorkovom vyhlásení spresnilo, že skupina čínskych lietadlových lodí Šan-tung vstúpila do oblasti ostrova, a dodalo, že v reakcii na to vyslala vojenské lietadlá a lode a aktivovala pozemné raketové systémy, píše Reuters.
Ministerstvo obrany tiež zriadilo pracovnú skupinu, ktorej úlohou je sledovať prebiehajúce čínske manévre, dodala AP.
Loading
...
Čína vs. Taiwan
Podľa Taiwanu Čína pravidelne podniká vojenské cvičenia v jeho okolí a v poslednom období sa zvýšil aj počet kybernetických útokov.
Peking považuje Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu. Ostrov si dlhodobo nárokuje a zvyšuje proti nemu vojenský, diplomatický a politický tlak.
Oficiálny názov Taiwanu je Čínska republika a oba štátne útvary sa rozišli počas občianskej vojny, v ktorej v roku 1949 na pevnine zvíťazili komunisti.
Rozhorčenie Pekingu vyvolal v polovici marca taiwanský prezident Laj Čching-te, keď vyhlásil, že taiwanské zákony označujú pevninskú Čínu za "zahraničnú nepriateľskú silu" a krajina prijíma prísnejšie opatrenia na zabránenie podvratnej činnosti zo strany Čínskej ľudovej republiky.